Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne USA – Przez Karolinę Północną i Michigan przeszło kilka potężnych tornad, nikt się ich nie spodziewał
Kategoria: Inne   Niedziela, 23 luty 2014 15:29 Autor: admin

USA – Przez Karolinę Północną i Michigan przeszło kilka potężnych tornad, nikt się ich nie spodziewał

USA – Przez Karolinę Północną i Michigan przeszło kilka potężnych tornad, nikt się ich nie spodziewał foto: Wikimedia Commons/CC

Specjaliści z National Weather Service informują, że w piątek przez Karolinę Północną i Michigan przetoczyło się kilka tornad. Silne wiatry doprowadziły do wielu zniszczeń. Powyrywane drzewa, przewrócone samochody i wybite szyby to tylko część z nich. Zniszczone zostały przyczepy, które zamieszkiwało kilkanaście osób.

W piątek przez centralną i wschodnią część Karoliny Północnej, a także przez Michigan, przeszło kilka potężnych burz. Towarzyszyły im silne porywy wiatru, a miejscami pojawiły się nawet tornada.

Wiatr dochodził do 200 km/h

Specjaliści z National Weather Service informują, że odnotowano co najmniej trzy trąby powietrzne. Dwa słabsze tornada oceniono jako kategorię F0 w skali Fujity (co jest równoznaczne z prędkością wiatru dochodzącą do 105 – 135 km/h).

Z kolei trzecie tornado zaklasyfikowano jako F1 w skali Fujity (prędkość wiatru sięgała nawet 195 km/h). Meteorolodzy podają, że pojawiło się ono w hrabstwie Wayne (najludniejsze hrabstwo stanu Michigan) około godz. 13.25 czasu lokalnego.

Uszkodzone budynki, zniszczone samochody i brak prądu

W wyniku przejścia tornad zniszczonych zostało kilka przyczep kempingowych, które były domem dla kilkunastu mieszkańców. Mieszkańcy skarżą się również, że powalonych zostało wiele drzew, które uszkodziły budynki, samochody i linie energetyczne.

Meteorolodzy wcześniej ostrzegali przed silnymi burzami, które miały pojawiać się w Północnej Karolinie i w stanie Michigan. Nikt jednak nie przewidział tornad, które tam wystąpiły.

 

Źródło: ENEX, tm, LosyZiemi.pl

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 23 luty 2014 16:04
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne USA – Przez Karolinę Północną i Michigan przeszło kilka potężnych tornad, nikt się ich nie spodziewał