Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Hiszpania – Silny sztorm, fale na 12 metrów i wiatr w porywach do 180 km/h
Kategoria: Inne   Czwartek, 06 marzec 2014 13:30 Autor: admin

Hiszpania – Silny sztorm, fale na 12 metrów i wiatr w porywach do 180 km/h

Hiszpania – Silny sztorm, fale na 12 metrów i wiatr w porywach do 180 km/h foto: YouTube

Mieszkający blisko morza Hiszpanie od początku tygodnia nie mają lekko. Na morzu szaleje sztorm, a towarzyszące mu porywy wiatru zaganiają kilkumetrowe fale głęboko wgłąb lądu. We wtorek na północnym wybrzeżu Hiszpanii obowiązywał pomarańczowy alert, a policja zamykała poszczególne odcinki dróg.

Hiszpanie zamieszkujący nadmorskie miejscowości położone w północnych prowincjach Galicja, Asturia, Kraj Basków oraz Kantabria od początku tygodnia walczą ze sztormem uderzającym w brzeg kilkumetrowymi falami.

 

Czerwony poniedziałek w Hiszpanii

W poniedziałek sytuacja w Hiszpanii była tak trudna, że meteorolodzy ogłosili czerwony, najwyższy w skali, alert. O tym, ze był on uzasadniony, niech świadczy fakt, że w miejscowości Cape Vilan tworzyły się fale, które sięgały nawet 12 metrów, a wiatromierze w miasteczku Malpica de Bergantinos zarejestrowały podmuchy wiatru o prędkości około 180 km/h.

Jakie były konsekwencje fatalnych warunków pogodowych? Miały one m.in. postać zniszczonych nadmorskich zabudowań, a także dróg wyłączonych z ruchu.

Pomarańczowy alert

We wtorek obowiązywał o stopień niższy pomarańczowy alert. Choć pogoda nieco się uspokoiła, zbliżanie się do linii brzegowej, przebywanie na urwiskach blisko morza nadal było niebezpieczne – ze względu na fale, które miały sięgać od 5 do 8 metrów.

Francja też atakowana

Silny wiatr i fale odnotowywano także w sąsiedniej Francji. Przykre skutki poniedziałkowego sztormu odczuło jedno kasyno we francuskim kurorcie w gminie Biarritz. Okoliczni ratownicy i pracownicy we wtorek usuwali powstałe szkody.

Źródło: ENEX, tvnmeteo


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 06 marzec 2014 14:15
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Hiszpania – Silny sztorm, fale na 12 metrów i wiatr w porywach do 180 km/h