Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Zaburzony Golfsztrom może być przyczyną występowania ekstremów pogodowych
Kategoria: Inne   Piątek, 03 maj 2013 22:54 Autor: admin

Zaburzony Golfsztrom może być przyczyną występowania ekstremów pogodowych

Prądy oceaniczne nie są już w stanie ogrzać naszej planety w stopniu w jakim robiły to do tej pory. Oznacza to, że zdarzenia takie jak śnieg do końca marca czy potężne upały w maju staną się normą. Pogoda będzie mogła się zmieniac w ciągu godzin powodujac skoki lub dramatyczne spadki temperatury.

 

Naukowcy wciąż nie moga się zdecydować czy mamy globalne ocieplenie czy też wręcz przeciwnie Ziemia wkracza w okres ochłodzenia. Przyczyną tej klimatycznej huśtawki może być ciepły prąd zatokowy, Golfsztrom. Kłopoty zaczęły się od 2010 roku, od kwietnia, ale bynajmniej nie chodzi tym razem o Smoleńsk, ale o katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej. To właśnie dlatego prąd Golfsztrom nazywa się  też Zatokowym.

 

W wyniku awarii na platformie wiertniczej Deep Horizon przez kilka miesięcy z szelfu wydostawała się ropa. Aby ją rozproszyć do morza wylewano tysiące ton płynów dyspersyjnych. Efektem tego Golfsztrom został poważnie zakłócony.

Po wypadku na platformie naftowej widać było na zdjęciach satelitarnych, że prąd zatokowy był podzielony na odrębne wiry.

"Nawet najmniejsza ingerencja w tak złożonym systemie nieliniowym może prowadzić do skutków nieprzewidywalnych i krytycznych.  Każdy słyszał o "efekcie motyla" - mówi fizyk Gianluigi Zangari. 

Konsekwencje tych zmian dr Zangari ocenia jednak ostrożnie.  Mówi, że prognozowanie wyników wymaga lat obserwacji, ale przyznaje, że jego prognozy są niekorzystne.

Nie da się ukryć, że zmiany klimatu przyspieszyły a gwałtowność zdarzeń atmosferycznych wzrosła. Nikogo już nie dziwi wielka ulewa zatapiająca miasto czy kolejne tornado. W zeszłym roku pogoda notowała rekordowe temperatury dodatnie a w tym była niezwykle długa zima. Do tego trzeba się przystosować, bo nic nie wskazuje na to, że szybko dojdzie do jakiejś stabilizacji. Gdy do zaburzeń przepływu Golfsztromu dodamy jeszcze niezwykle spokojne Słońce to można uwierzyć w stałe ochłodzenie, które będzie się objawiało przesunięciem pór roku i mieszaniem zimny z latem.

 
Źródło: www.geog.ucsb.edu
Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 30 kwiecień 2013 23:40
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Zaburzony Golfsztrom może być przyczyną występowania ekstremów pogodowych