Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Missisipi wylewa, zamknięte są mosty i autostrady
Kategoria: Inne   Piątek, 07 czerwiec 2013 14:46 Autor: admin

Missisipi wylewa, zamknięte są mosty i autostrady

Druga fala wiosennych powodzi nawiedziła środkowy zachód USA. Najbardziej we znaki dała się rzeka Missisipi, która wylała, powodując zamknięcie autostrad, kilku lokalnych dróg oraz kanałów, którymi na co dzień kursują promy. Służby pilnie umacniają wały w rejonie zbiegu tej rzeki z Missouri, bo ich przerwanie zagroziłoby zalaniem elektrowni węglowej.

USA – Missisipi wylewa, zamknięte są mosty i autostrady

Przyczyną podtopień są długotrwałe wiosenne deszcze, które obejmują swoim zasięgiem tereny między stanami Missouri a Illinois. Lokalne władze zapewniają, że kontrolują i wzmacniają system wałów przeciwpowodziowych.

 

Na rzece Missisipi został zamknięty jeden z głównych mostów. Mieszkańcy tymczasem budują umocnienia z worków z piaskiem. Na razie brak informacji o zalanych domach.

Chronią elektrownię

We wtorek rzeka przerwała około 40-metrowy odcinek wałów na północ od miejscowości St. Louis, leżącej w rejonie, gdzie do Missisipi wpada rzeka Misouri. Poziom wody pierwszej z rzek o ponad 3 m przekroczył stan alarmowy, na drugiej – o 2,7 m.

Zarządzono ewakuację mieszkańców z 43 domów w tym rejonie. Po tym wydarzeniu służby pilnie zajęły się umacnianiem wałów dalej w górę rzeki, w rejonie Portage des Sioux, gdzie znajduje się elektrownia węglowa o mocy 1000 MW.

USA – Missisipi wylewa, zamknięte są mosty i autostrady

Będzie jeszcze mocniej badać

Z powodu wysokiego stanu wody na rzece wstrzymano żeglugę. Nie kursują m.in. barki spławiające zboże z farm na środkowym zachodzie kraju do portów nad Zatoką Meksykańską, które odpowiadają za około 60 proc. amerykańskiego eksportu zbóż.

Meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości dla Amerykanów. Przewidują dalsze opady na zagrożonych obszarach. Chodzi głównie o stany Kansas, Missouri, Oklahoma i Arkansas.

To już druga w tym roku  fala powodziowa na Missisipi wywołana przez obfite opady. Na 160-kilometrowym odcinku Missisipi poziom wody o prawie 4 m przekroczył stan alarmowy. Jeszcze pięć miesięcy temu natomiast wody w tej rzece było tak mało, że groziło to ustaniem żeglugi.

Źródło: CNN, Reuters, tm

 


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 07 czerwiec 2013 15:57
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Missisipi wylewa, zamknięte są mosty i autostrady