Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Hong-Kong – Kilkanaście tysięcy rekinich płetw suszy się na dachach budynków
Kategoria: Inne   Czwartek, 03 styczeń 2013 01:54 Napisał

Hong-Kong – Kilkanaście tysięcy rekinich płetw suszy się na dachach budynków

Kilkanaście tysięcy rekinich płetw suszy się na dachach budynków Hongkongu. To nowa taktyka poławiaczy płetw po tym, jak w 2010 roku zmieniono prawo. Zabroniono suszenia tego chińskiego przysmaku na widoku publicznym, by nie gorszyć społeczeństwa.

 

Metoda ich pozyskiwania jest niezwykle brutalna. Zwierzęta łapie się w sieci, pozbawia płetw ostrym nożem, po czym wrzuca z powrotem do morza – na powolną i bolesną śmierć.

 

Połowa płetw z Hongkongu

Proceder ten jest szczególnie popularny w Hongk-Kongu. Szacuje się, że z 26-73 mln płetw, jakimi rocznie handluje się na świecie, aż połowa pochodzi właśnie z tego obszaru na wschodnich wybrzeżach Chin. Rekinie płetwy pozyskuje się tu m.in. na zupę, która uchodzi w Państwie Środka za prawdziwy przysmak.

Po tym, jak zabroniono suszyć płetwy na widoku publicznym, ich poławiacze zaczęli je rozkładać na dachach budynków przemysłowych. Jak się ocenia, tylko w Kennedy Town, jednej z dzielnic Hongkongu, rozłożono ich ok. 18 tys.

 

W wielu miejscach zabronione

W wielu miejscach na świecie pozbawianie rekinów płetw, niegdyś bardzo popularne, jest już zabronione. To dlatego, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody alarmuje: aż 143 gatunki rekinów (łącznie jest ich na świecie 430) są zagrożone wyginięciem. 54 proc. z nich może zniknąć teraz lub w najbliższej przyszłości.

 

Źródło: PAP/EPA, tm
Źródło artykułu: LosyZiemi.pl

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 10 styczeń 2013 02:21
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Hong-Kong – Kilkanaście tysięcy rekinich płetw suszy się na dachach budynków