Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Indie – Monsun doprowadził do gigantycznej powodzi w dwóch północnych stanach Uttarakhand i Himachal Pradesh, szacunkowo mogło zginąć 1000 osób
Kategoria: Inne   Piątek, 21 czerwiec 2013 13:32 Autor: admin

Indie – Monsun doprowadził do gigantycznej powodzi w dwóch północnych stanach Uttarakhand i Himachal Pradesh, szacunkowo mogło zginąć 1000 osób

Pod wodą od weekendu są dwa północne stany Indii Uttarakhand i Himachal Pradesh, znane jako „kraina bogów”, gdzie wysoko w górach znajdują się ważne hinduistyczne świątynie, przez cały rok przyciągające mnóstwo pielgrzymów i turystów.

Do akcji ratunkowej w obydwu stanach wkroczyło wojsko. Śmigłowcami ewakuują poszkodowanych lub wyznaczają i kontrolują trasy ewakuacyjne. Szacuje się, że woda uwięziła tam 600 turystów i ok 65 tys. miejscowych. Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych żywiołu to 150, ale władze szacują, że nie żyje o wiele więcej. 

- Szacujemy, że zginęło ok. 1000 osób. Ciała porozrzucane są dookoła – relacjonował indyjskim mediom Ganesh Godiyal, prezes funduszu odpowiedzialnego za kilka świątyń w miastach pielgrzymkowych Badrinath i Kedarnath.

W tym ostatnim sytuacja jest najgorsza. Praktycznie całe miasto i okoliczne tereny znalazły się pod wodą.

Premier Indii: ratujmy żywych

- Nigdy nie widziałem czegoś takiego, całe wsie są pod wodą, a drogi dosłownie zniknęły, zawalone przez błoto – mówi jeden z żołnierzy, pragnący zachować anonimowość.

- Naszym priorytetem jest ratowanie tych, którzy jeszcze żyją i ewakuacja ludzi z najbardziej zagrożonych terenów – powiedział w środę premier Indii Manmohan Singh.

Monsun, który rok rocznie nawiedza Indie od czerwca do września, zwykle przynosi powódź, ale nie w pierwszym miesiącu swojego trwania. Taka sytuacja zaskoczyła mieszkańców i władze kraju, którzy są zupełnie nieprzygotowani na taki kataklizm.Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 21 czerwiec 2013 14:09
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Indie – Monsun doprowadził do gigantycznej powodzi w dwóch północnych stanach Uttarakhand i Himachal Pradesh, szacunkowo mogło zginąć 1000 osób