Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Chile i Peru – Ocean bardzo niespokojny, fale o wysokości 7 metrów porywają ludzi i samochody
Kategoria: Inne   Niedziela, 07 lipiec 2013 15:54 Autor: admin

Chile i Peru – Ocean bardzo niespokojny, fale o wysokości 7 metrów porywają ludzi i samochody

Potężne fale pędzone wiatrem o prędkości nawet 100 km/h uderzają peruwiańskie i chilijskie wybrzeże. Niektóre mają nawet 7 metrów wysokości. Władze ogłosiły alarm pogodowy w strefie przybrzeżnej.

Gigantyczne fale powstały, gdy przypływ na Pacyfiku został wzmocniony przez bardzo silny wiatr. W niektórych miejscach ściany wody wznosiły się nawet na 7 m. Fale wdzierały się na ulice nadmorskich miejscowości, porywając niektóre obiekty, np. samochody. W mieście Iquique, znajdującym się 1840 km na północ od Santiago, masa wody przedarła się przez falochron na promenadę i dalej.

- Ten dźwięk fal rozbijających się na skałach! One spowodowały wiele zniszczeń. Siła oceanu jest niesamowita – komentował jeden z mieszkańców Jorge Saavedra. – Mieliśmy tu już spore fale, ale nigdy nie uderzały z taką intensywnością – dodał inny mieszkaniec Patricio Huarcaya.

Autem uciekali przed falą

W miejscowości Antofagasta, położonej 1380 km na północ od Santiago, ranny został mężczyzna, którego fala po prostu ścięła z nóg. W Vina del Mar (około 120 km na zachód od Santiago) miała miejsce dość dramatyczna ucieczka. Dwoje ludzi pędziła samochodem, żeby zdążyć odjechać na bezpieczną odległość o ogromnej fali rozbijającej się na nabrzeżu.

Masy wody zalewały również peruwiańskie wybrzeże. W mieście Llo, położonym 1200 km na południe od Limy, fale miały 5 m wysokości. W portowym Chimbote (440 km na północ od Limy) zalewały budynki na głównych ulicach. Służby godzinami zmagały się z usunięcim wody z niektórych części miasta, a rybacy kopali rowy, żeby uchronić swoje domy przed podtopieniami.

Roztrzaskane łodzie

Silne fale wdarły się także na plaże w samej Limie. Właściciele walczyli o ocalenie swoich łodzi. - Moja łódź uderzyła w skały i się wywróciła. Straciłem silnik i wszystko wewnątrz – opowiadał jeden z nich, Rosa Gonzalez. Władze obu krajów ogłosiły alarm pogodowy w strefie przybrzeżnej.

Z powodu wyjątkowo brutalnego przypływu ucierpiały także lokalne morskie zwierzęta. – Lwy morskie starały sie zrobić to co zawsze podczas przypływu – wspiąć się na skały, ale intensywność fal sprawiła, że wiele z nich nie przeżyło – opowiadał specjalista od środowiska morskiego Ricardo Bravo.

Źródło: Reuters TV, tm


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 07 lipiec 2013 16:22
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Chile i Peru – Ocean bardzo niespokojny, fale o wysokości 7 metrów porywają ludzi i samochody