Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Australia – Niezwykłe zjawisko nad oceanem, burza piaskowa 46 km na północny zachód od miasta Onslow
Kategoria: Inne   Niedziela, 13 styczeń 2013 17:19 Napisał

Australia – Niezwykłe zjawisko nad oceanem, burza piaskowa 46 km na północny zachód od miasta Onslow

Nadzwyczajne zjawisko ujrzała na swej drodze załoga holownika niedaleko wybrzeży Australii Zachodniej. Członkowie załogi na początku myśleli, że to tsunami, jednak wcześniej nie dostali żadnych ostrzeżeń przed wielką falą. Okazało się, że kilkudziesięciometrowe bałwany to cząsteczki piachu niesione przez wiatr.

 

Zdjęcie burzy piaskowej nad morzem uchwycił 9 stycznia Brett Martin, pracownik holownika. Do zdarzenia doszło, kiedy jednostka znajdowała się na 46 km na północny zachód od miasta Onslow w Zachodniej Australii. 

Takie zjawisko to habub (z arb. „silny wiatr”) – rodzaj burzy piaskowej zwykle związanej z prądem zstępującym w burzach atmosferycznych. Najczęściej obserwowana jest w suchych regionach, m.in. Arizonie, Kolorado i Półwyspie Arabskim.

Zmiana w kilkadziesiąt sekund

Habub pojawił się tuż przed zachodem słońca, stąd fenomenalne kolory na zdjęciu. Zjawisku towarzyszyło gwałtowne pogorszenie się pogody. W ciągu dwóch minut morze spiętrzyło się na dwa metry, zaczęło błyskać, a widoczność spadła do 100 metrów. Brett Martin twierdzi, że gdyby znajdował się na mniejszej łodzi, groziłoby mu niebezpieczeństwo.

 

Źródło: Reuters TV, tm

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 14 styczeń 2013 00:53
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Australia – Niezwykłe zjawisko nad oceanem, burza piaskowa 46 km na północny zachód od miasta Onslow