Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Silne trzęsienie ziemi w okolicy Wysp Kurylskich i Kamczatki
Kategoria: Trzęsienia Ziemi   Piątek, 01 marzec 2013 21:18 Napisał

Silne trzęsienie ziemi w okolicy Wysp Kurylskich i Kamczatki

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 stopni w skali Richtera wystąpiło na Dalekim Wschodzie Rosji, w okolicy Pietropawłowska Kamczackiego. Epicentrum wstrząsów znalazło się tez kilkanaście kilometrów od wulkanu Olkhovy.

 

Głębokość wstrząsów to około 46 kilometrów pod ziemią. Samo epicentrum było zlokalizowane w pobliżu Wysp Kurylskich. Archipelag ten znajduje się na krawędzi Morza Ochockiego. Znajduje się on powyżej strefy subdukcji. Najbliższe miasto względem epicentrum to znajdujące się 85 kilometrów na południowy wschód Ozernovskij.

 

Trzęsienie Ziemi w tym obszarze nie jest czymś niespotykanym. Okolice Kamczatki stanowią przecież cześć słynnego "pacyficznego pierścienia ognia". W przeszłości dochodziło tam do silnych trzęsień ziemi o magnitudzie nawet powyżej 8 stopni w skali Richtera. Częste są też tsunami. Najbardziej znanym tsunami z tej okolicy, do którego doszło w znanej nam historii miało miejsce 05 listopada 1952 w Paramushir Shikotan warto też wspomnieć o tsunami z 05 października 1994.  Ostatnie poważne tsunami miało tam miejsce 15 listopada 2006.

 

Dzisiejsze trzęsienie nie wywołało tsunami, ale zdołało przestraszyć wiele osób mieszkających w strefie jego oddziaływania. Ludzie nadal obawiają się wstrząsów wtórnych i wielu nawet w kilka godzin po wstrząsie przebywały na zewnątrz domów. Według wstępnych danych nie ma uszkodzeń infrastruktury ani ofiar.

 

 

 

Źródła:

http://www.livescience.com/27535-earthquake-strikes-russia-kamchatka-peninsula.html

http://geofon.gfz-potsdam.de/eqinfo/event.php?id=gfz2013edbc

http://kamchat.info/novosti/zemletryasenie_osnovatel_no_pobespokoilo_zhitelej_kamchatki


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 01 marzec 2013 21:25
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Silne trzęsienie ziemi w okolicy Wysp Kurylskich i Kamczatki