Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku
Kategoria: Trzęsienia Ziemi   Środa, 20 wrzesień 2017 09:37 Autor: Katarzyna

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku

W Meksyku doszło do drugiego wielkiego trzęsienia ziemi w ciągu miesiąca. Tym razem ziemia zatrzęsła się w środkowej części kraju, bardzo blisko stolicy, Mexico City. Wielka aglomeracja została dotknięta przez niebezpieczne zjawisko sejsmiczne. Na pierwszych nagraniach widać, że zniszczeniu uległo bardzo wiele budynków. Pod gruzami mogą znajdować się ludzie.

Obecnie wiadomo o co najmniej 5 ofiarach śmiertelnych, ale ta liczba prawie na pewno wzrośnie. Akcja ratunkowa dopiero się rozpoczęła i bliżej nieustalona liczba ludzi może pozostawać pod zawalonymi domami. Cały czas jest też ryzyko wstrząsów wtórnych, co może mocno skomplikować akcje ratunkowe.

Zdumiewające jest to, że w 1985 roku w Mexico City ucierpiało od wielkiego trzęsienia ziemi, które wystąpiło… tak, tak dokładnie 19 września, tylko 32 lata temu! Wtedy był to wstrząs o sile 8,1 stopni w skali Richtera, który spowodował 10 tysięcy ofiar śmiertelnych i pozbawił domów 250 tysięcy mieszkańców meksykańskiego megalopolis Mexico City zamieszkałego przez 25 mln mieszkańców.

Tym razem trzęsienie było nieco słabsze niż wtedy, ale na nagraniach z helikopterów krążących nad meksykańską stolicą widać, że skala zniszczeń jest bardzo duża. Runęło wiele budynków. Nadal trwa szacowanie strat i potrwa to jeszcze przez jakiś czas ze względu na rozmiary tragedii.

Poprzednie i to jeszcze silniejsze trzęsienie ziemi 8,2 w skali Richtera doświadczyło Meksyk 7 września. Wtedy wywołało ono niewielkie tsunami, które rozlało się w basenie Pacyfiku. Tym razem takich atrakcji nie będzie, bo wstrząs miał miejsce 65 km pod powierzchnią gruntu. Jednak nie jest to dobra wiadomość, bo to znaczy, że zniszczenia na lądzie mogą być jeszcze większe.

 

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 20 wrzesień 2017 20:39