Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Silne trzęsienie ziemi w Iraku. Wstrząsy były odczuwalne na całym Bliskim Wschodzie!
Kategoria: Trzęsienia Ziemi   Poniedziałek, 13 listopad 2017 08:41 Autor: Andreas

Silne trzęsienie ziemi w Iraku. Wstrząsy były odczuwalne na całym Bliskim Wschodzie!

Earthquakes! Earthquakes! Vicki/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Wczoraj wieczorem przy granicy iracko-irańskiej wystąpiło potężne trzęsienie ziemi, które poruszyło dosłownie całym Bliskim Wschodem. Wstrząs wywołał chaos wśród mieszkańców północno-wschodniego Iraku oraz zachodniego Iranu i był odczuwalny nawet w odległych o około 1500 kilometrów Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Trzęsienie ziemi wystąpiło około godziny 21:20 czasu lokalnego a magnituda została oszacowana przez agencję USGS na 7,2 stopnia w skali Richtera. Epicentrum tego zdarzenia znajdowało się około 30 kilometrów na południowy zachód od miasta Halabdża tuż przy wspólnej granicy Iraku z Iranem.

Silny wstrząs sejsmiczny spowodował zniszczenia wzdłuż granicy oraz w północnym Iraku. Wstępne szacunki mówią o śmierci czterech osób i kilkudziesięciu rannych. Media podają również, że trzęsienie było odczuwalne w zachodnich i północno-zachodnich prowincjach Iranu oraz w samym centrum kraju. Mówi się o poważnych zniszczeniach w kilku wioskach, gdzie mieszkańcy doświadczyli przerw w dostawie prądu i wody. Dotychczas potwierdzono tam śmierci przynajmniej sześciu osób.

W chwili obecnej dokładna skala zniszczeń nie jest znana, z kolei liczba ofiar z całą pewnością wzrośnie. Uważa się, że wielu ludzi zostało uwięzionych w gruzowiskach. W regionach poszkodowanych natychmiast pojawiły się służby ratunkowe.

Trzęsienie ziemi w Iraku było tak potężne, że wywołało poważne zaniepokojenie mieszkańców innych państw Bliskiego Wschodu o czym dowiadujemy się z portali społecznościowych. Budynki zatrzęsły się między innymi w Izraelu, Libanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze.

W ostatnim czasie region ten jest wyjątkowo niespokojny. Odżył konflikt między irackim rządem centralnym a Kurdami, potem wystąpiło polityczne trzęsienie ziemi w Arabii Saudyjskiej, doszło do ataku rakietowego na Rijad, pojawił się niepokój w związku z możliwym wybuchem wojny w Libanie a ostatnio miał miejsce zamach bombowy w Bahrajnie. Tymczasem dziś całym regionem zatrzęsło w sensie dosłownym, w dodatku tuż przy Iranie, który w przeszłości oskarżał Zachód o sztuczne wywoływanie trzęsień ziemi.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 13 listopad 2017 08:54
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Silne trzęsienie ziemi w Iraku. Wstrząsy były odczuwalne na całym Bliskim Wschodzie!