Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Iran leży w regionie o skomplikowanej tektonice
Kategoria: Trzęsienia Ziemi   Środa, 17 kwiecień 2013 15:55 Autor: admin

Iran leży w regionie o skomplikowanej tektonice

Wtorkowe trzęsienie ziemi w Iranie nastąpiło w regionie o bardzo skomplikowanej tektonice, gdzie zbiegają się trzy płyty tektoniczne: euroazjatycka, arabska i afrykańska - powiedziała PAP prof. Beata Orlecka-Sikora z Instytutu Geofizyki PAN.

"Gdyby trzęsienie wydarzyło się trochę bardziej na południe, bliżej morza, pojawiłoby się dodatkowo zagrożenie tsunami. Na szczęście sytuacja jest pod tym względem bezpieczna, gdyż jest to trzęsienie kontynentalne" - zaznaczyła sejsmolog z PAN.

Wstępne dane dotyczące obecnego trzęsienia świadczyły o tym, że jego hipocentrum znajduje się na głębokości ok. 100 km., ale kolejne analizy mówiły już o około 50 kilometrach - poinformowała prof. Orlecka-Sikora. Jak dodała, trzęsienie to odnotowały również instrumenty Polskiej Sieci Sejsmologicznej Instytutu Geofizyki PAN.

Jak podkreśla naukowiec, tak silne trzęsienia ziemi zdarzają się w tym rejonie co kilkadziesiąt lat. Trzęsienie (choć słabsze, o magnitudzie 6,6) nastąpiło tam choćby w 2003 r. Doszło do niego w miejscowości Bam w prowincji Kerman, w południowo-wschodnim Iranie. Skutkiem wstrząsu była śmierć ponad 26 tys. mieszkańców, a liczba rannych sięgnęła 30 tys.

Magnitudę trzęsienia ziemi w Iranie oszacowano wstępnie na 7,8. "Było ono bardzo silne" - podkreśliła profesor i dodała, że po tak dużym wstrząsie należy się też spodziewać wstrząsów następczych. Zaznaczyła, że na skutki wstrząsu mogły być narażone tereny zamieszkałe przez ponad 700 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ tot/Źródło artykułu: Nauka w Polsce


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 17 kwiecień 2013 16:06