Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Szczelinowanie prowadzi do trzęsień ziemi
Kategoria: Trzęsienia Ziemi   Sobota, 13 lipiec 2013 03:20 Autor: admin

Szczelinowanie prowadzi do trzęsień ziemi

W trzech nowych artykułach naukowych opublikowanych w magazynie Science badacze zgadzają się co do jednego - wydobycie gazu czy energii geotermalnej poprzez szczelinowanie hydrauliczne - czyli wstrzykiwanie płynu pod dużym ciśnieniem pod ziemię prowadzi do trzęsień ziemi.

Trzęsienia te w większości przypadków są wręcz niewyczuwalne bez specjalistycznego sprzętu, lecz niektóre z nich osiągały nawet 5 stopień w skali Richtera. To właśnie na proces szczelinowania zrzuca się 10-krotny wzrost liczby trzęsień ziemi w centralnej i wschodniej części USA w ostatnich dziesięciu latach. A przynajmniej połowa ze wszystkich trzęsień ziemi o sile co najmniej 4.5 stopnia w skali Richtera w ostatniej dekadzie miała miejsce niedaleko miejsc gdzie pompowano pod ziemię płyn.

Naukowcy zrzucają to na fakt, że płyn ten smaruje szczeliny między skałami, a do tego zmienia rozkład ciśnień pod ziemią.

Wpływ szczelinowania na występowanie trzęsień ziemi udało się potwierdzić w innym badaniu, w którym naukowcy przyglądali się miejscu, gdzie pod ziemię wpompowano wodę, która była dzięki energii geotermalnej podgrzewana i zmieniała się w parę napędzając turbiny. Wody tej oczywiście z czasem ubywało i udało się znaleźć bezpośredni związek między jej ilością pod ziemią, a częstotliwością występowania trzęsień ziemi w okolicy.

Oczywiście nikt nie nawołuje tu do zaprzestania szczelinowania hydraulicznego - taki jest koszt postępu. Trzęsienia wywoływane w tym procesie są praktycznie niegroźne, a do tego występują one bardzo rzadko. W całych Stanach Zjednoczonych jest bowiem ponad 30 tysięcy miejsc gdzie stosuje się tę metodę - a tylko w niewielkim ułamku występują problemy (w miejscach i bez tego aktywnych sejsmicznie).

 

Źródło: Nature


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)



Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 14 lipiec 2013 14:52