Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Chiny – Silne i płytkie trzęsienie ziemi o sile 6.6 w skali Richtera, zginęło co najmniej 47 osób, prawie 300 zostało poważnie rannych
Kategoria: Trzęsienia Ziemi   Poniedziałek, 22 lipiec 2013 16:13 Autor: admin

Chiny – Silne i płytkie trzęsienie ziemi o sile 6.6 w skali Richtera, zginęło co najmniej 47 osób, prawie 300 zostało poważnie rannych

Silne trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopnia w skali Richtera wystąpiło w poniedziałek w środkowych Chinach – podaje chińska agencja informacyjna Xinhua. Zginęło co najmniej 47 osób, a prawie 300 zostało poważnie rannych. Zawaliło się wiele domów, a kilkanaście miast pozbawionych jest prądu. Ognisko wstrząsów znajdowało się zaledwie 1 km pod powierzchnią ziemi.

Centrum wstrząsów znajdowało się w 26-milionowej prowincji Gansu, około 150 kilometrów na zachód od miasta Tianshui, blisko miasta Dingxi.

Do pierwszego wstrząsu doszło ok. godz. 7.45 lokalnego czasu, po 1,5 godz. ziemia zadrżała ponownie, tym razem z siłą 5,6 stopnia w skali Richtera.

Zakołysało budynkami

Mieszkańcy informowali o trzęsących się ścianach budynków i szybach w oknach, a także towarzyszącej temu panice.

Około ośmiu miast położonych najbliżej epicentrum zostało poważnie uszkodzonych z powodu trzęsienia ziemi, a następnie fali powodziowej i osunięć gruntu. Wiele nie nadaje się do ponownego zamieszkania.

W około 13 miastach w prowincji Zhangxian nie ma prądu – podała agencja Xinhua.

 

Silne trzęsienie

Chińskie rządowe biuro sejsmologiczne oceniło siłę wstrząsów na 6,6 stopni w skali Richtera. Wcześniej amerykańskie służby geosejsmiczne USGS podały, że trzęsienie ziemi miało siłę 5,9 stopni w skali Richtera.

Najpoważniejsze trzęsienie ziemi w Chinach zdarzyło się w 2008 roku w Syczuanie. Wówczas w następstwie wstrząsów o sile 7,9 stopni w skali Richtera zginęło lub zaginęło około 90 tysięcy ludzi.

Źródło: PAP, Reuters, tm


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 22 lipiec 2013 16:48
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Chiny – Silne i płytkie trzęsienie ziemi o sile 6.6 w skali Richtera, zginęło co najmniej 47 osób, prawie 300 zostało poważnie rannych