Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Naukowcy przewidują kolejne silne trzęsienie ziemi we Włoszech
Kategoria: Trzęsienia Ziemi   Poniedziałek, 29 sierpień 2016 08:36 Autor: admin

Naukowcy przewidują kolejne silne trzęsienie ziemi we Włoszech

Naukowcy przewidują kolejne silne trzęsienie ziemi we Włoszech foto: Wikimedia Commons/CC

Mieszkańcy włoskich miast dotkniętych niedawnym trzęsieniem ziemi są przerażeni skalą zniszczeń jakie spowodowało to zjawisko. Ziemia zresztą nadal drży na skutek wstrząsów wtórnych pogarszając sytuację w zburzonych miastach Amatrice, Pescara del Tronto oraz Accumoli. Co gorsza naukowcy sugerują, że może dojśc do kolejnego równie silnego wstrząsu.

Trzęsienie o sile 6,2 stopni wystąpiło 24 sierpnia na granicy włoskich regionów Lacjum i Umbriia. Wstrząsy niemal zrównały z ziemią miasto Pescara del Tronto i zniszczył dużą część miasta Amatrice. W ciągu 3 godzin po nim doszło do ponad 40 wstrząsów wtórnych, w tym wielu powyżej 5 stopni w skali Richtera. Pogarszało to i tak już dramatyczną sytuację ofiar znajdujących się pod gruzami budynków i skutecznie utrudniało akcję ratunkową.

Naukowcy przewidują, że wstrząsy będą występowały nadal i nie wykluczają kolejnego bardzo silnego wstrząsu o sile do 6 stopni. Sytuację komplikuje ruch płyt tektonicznych we wschodniej części Morza Adriatyckiego i duży uskok tektoniczny wzdłuż grzbietów Apenin. Poza tym w wielu znajdujących się tam miastach są lokalne uskoki i to właśnie jeden z nich spowodował katastrofalne zniszczenia.

Warto też zwrócić uwagę na dziwny zbieg okoliczności. Otóż dokładnie 1937 lat temu w roku 79 naszej ery, 24 sierpnia we Włoszech doszło do katastrofalnego wybuchu Wezuwiusza, który zrównał z ziemią miasta Pompeje i Herkulanum. W następstwie tej katastrofy zginęło około 16 tysięcy ludzi.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 29 sierpień 2016 09:12
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Trzęsienia Ziemi Naukowcy przewidują kolejne silne trzęsienie ziemi we Włoszech