Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Superwulkan Campi Flegrei koło Neapolu wykazuje oznaki zbliżającej się erupcji 
Kategoria: Wulkany   Czwartek, 18 maj 2017 10:57 Autor: admin

Superwulkan Campi Flegrei koło Neapolu wykazuje oznaki zbliżającej się erupcji 

W najnowszym numerze prestiżowego periodyku naukowego Nature Communications, pojawiło się opracowanie sugerujące, że w niedalekiej przyszłości może dojść do aktywacji tak zwanych Pól Flegrejskich. W ich skład wchodzą dwa wielkie wulkany w okolicach Neapolu - Wezuwiusz i Campi Flegrei, usytuowany pod dnem Zatoki Neapolitańskiej. 

Żywioł zagraża nie tylko Włochom, ale i całej Europie. Zdaniem naukowców nagromadzenie naprężeń z okolicznych płyt tektonicznych i zidentyfikowane odkształcenia skał w ich wyniku, mogą być zwiastunem nadchodzącej aktywności wulkanicznej w okolicy Neapolu. 

Eksperci z University College London oraz wulkanolodzy z Vesuvius Observatory, sądzą, że nadchodzi czas erupcji superwulkanu na Polach Flegrejskich. Uważają oni, że jest jeszcze trochę czasu i nie mamy jeszcze do czynienia z fazą krytyczną przed wybuchem, ale niewątpliwie erupcja jest już na horyzoncie.

Wnioski takie podjęto po analizie 500 lat aktywności mierzącej trzynaście kilometrów kaldery superwulkanu Campi Flegrei. Okresy inflacji i deflacji terenu uważano dotychczas za objawy uwalniania skumulowanej energii, ale wygląda na to, że to skutki przepływów magmowych.

Średnio gleba w obrębie Campi Flegrei wzrasta do 6 centymetrów rocznie, ale są okresy czasu gdy dochodzi do przyspieszenia tego procesu. Stało się tak na przykład w styczniu 2014 roku, kiedy ziemia wzrosła aż o 8,5 cm, a w marcu 2015 roku, grunt wzrósł o 3 centymetry. Przez 4 lata gleba w pobliżu kaldery wzrosła łącznie aż o 24 centymetry.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że okolicę Neapolu zamieszkuje aż 360 tysięcy osób i właściwie prawie wszyscy są zagrożeni ewentualną erupcją czy to Wezuwiusza czy Campi Flegrei. Jednak jeśli wybuchnie wulkan pod Zatoką Neapolitańską, można się spodziewać znacznego wpływu nie tylko na okolice tej część włoskiego wybrzeża, ale i na cały świat.

Ostatnio włoski gigant wybuchł 40 000 lat temu. Na całym świecie istnieje około dziesięciu wulkanów tego typu, jak Yellowstone, Long Valley Caldera w Stanach Zjednoczonych czy Toba w Indonezji. Duże kaldery wulkaniczne ze skłonnością do zapadania się są bardzo niebezpieczne, ponieważ ich erupcje prawie zawsze są eksplozywne. Wulkany tego typu są w stanie wywrzeć negatywny wpływ na całą Ziemię. Wielkie emisje pyłu wulkanicznego utrzymującego się miesiącami w stratosferze, są zdolne do okresowego obniżenia temperatury na całej planecie.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 18 maj 2017 11:08
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Superwulkan Campi Flegrei koło Neapolu wykazuje oznaki zbliżającej się erupcji