Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany W Meksyku wybuchł wulkan Popocatepetl. Erupcji towarzyszył potężny huk
Kategoria: Wulkany   Sobota, 11 listopad 2017 20:20 Autor: Andreas

W Meksyku wybuchł wulkan Popocatepetl. Erupcji towarzyszył potężny huk

Popcatepetl Popcatepetl Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Drugi najwyższy w Meksyku wulkan Popcatepetl, który jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów świata, który jest zlokalizowany zaledwie 70 kilometrów na południe od stolicy kraju, Mexico City, wybuchł rankiem 10 listopada. Świadkowie twierdzą, że erupcji towarzyszył potężny huk. 

„Góra Ognia” znajduje się we wschodniej części transmeksykańskiego pasa wulkanicznego. Wulkan mierzy 5426 metrów. Do niedawna na jego zboczach były lodowce, ale Popocatepetl jest tak aktywny, że przy wysokich temperaturach śnieg i lód stopniał całkowicie.

W dwudziestym wieku miały miejsce dwie jego duże erupcje – pierwsza w 1947 roku i ostatnia w 1994. Za każdym razem chmury popiołu były przenoszone przez wiatr na dziesiątki kilometrów. Istniała również potrzeba ewakuacji najbliższych wiosek.

W 2005 roku z krateru wypłynęła lawa. W 2012 roku Popocatepetl „wypluł” w powietrze sporą chmurę gazu, popiołu i fragmenty rozpalonych skał. Od tamtej pory, co roku wulkan daje o sobie znać po krótkich okresach spokoju. Często dochodzi tez do opadów popiołu, które regularnie paraliżują operacje lotnicze na pobliskim lotnisku w Puebla. 

 

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Sobota, 11 listopad 2017 20:39
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany W Meksyku wybuchł wulkan Popocatepetl. Erupcji towarzyszył potężny huk