Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Naukowcy wciąż nie wiedzą kiedy dojdzie do kolejnej erupcji Yellowstone. Możliwe są wszystkie opcje
Kategoria: Wulkany   Czwartek, 23 listopad 2017 09:13 Autor: Andreas

Naukowcy wciąż nie wiedzą kiedy dojdzie do kolejnej erupcji Yellowstone. Możliwe są wszystkie opcje

yellowstone yellowstone furfur/Flickr/CC-BY 2.0

Na całej Ziemi, istnieje około 20 superwulkanów. Najsłynniejszy z nich to oczywiście Yellowstone, który znajduje się w środku Ameryki Północnej. Ślady geologiczne wskazują, że ostatni raz wybuchł około 640 tys lat temu. To zła wiadomość, ponieważ czas dla nowej erupcji jest coraz bliżej.

Gigantyczna kaldera wulkaniczna pod Parkiem Narodowym Yellowstone National Park zwróciła w ostatnich latach wiele uwagi opinii publicznej. Ostatnio niepokojące badania na temat giganta opublikowali naukowcy z Arizona State University.

Analizy zastygłej lawy z poprzedniej erupcji Yellowstone wykazały, że od przebudzenia do katastrofalnej erupcji nie mijają wcale milenia, ale setki lat a nawet dziesiątki. Wyniki tych badań wzbudziły obawy, że ten amerykański superwulkan może wybuchnąć szybciej niż oczekiwano.

Takie wieści powodują zaniepokojenie nie tylko wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale również wśród mieszkańców Kanady, którzy już teraz, na wszelki wypadek rezygnują z wycieczek do Yellowstone.

Główny Geolog Parku Narodowego Yellowstone, Jeff Hungerford, uspokaja i mówi, że jest jeszcze zbyt wcześnie na panikę. Mimo, że potencjalna wielkość tej erupcji jest bardzo duża, ponieważ kaldera zgromadziła wystarczającą ilość energii, która może pogrążyć cały świat w wulkanicznej zimie na kilka lat. 

Efekt ten wywołają ogromne masy popiołu i gazów wulkanicznych, które znalazłyby się w atmosferze naszej planety. Jednak zdaniem Hungerforda "wulkan nie ma zamiaru wybuchnąć w najbliższej przyszłości”. 

„Szanse, że wulkan wybuchnie są bardzo mały i być może nie zobaczymy tego za naszego życia” - powiedział Hungerford. 

Według specjalistów na codzień badających wulkan Yellowstone, nie ma na świecie drugiego lepiej monitorowanego żywiołu wulkanicznego. Obserwatorium Yellowstone (Yellowstone Volcano Observatory), składa się z ośmiu organizacji naukowych i jest odpowiedzialne za stałe monitorowanie zachowania tego wulkanu. 

Obserwowana jest zarówno aktywność sejsmiczna, jak i emisje gazów i inflacja terenu, czyli podnoszenie gleby. Jednoczesna obserwacja tych trzech czynników powinna pozwolić ustalić odpowiednio szybko, czy wybuch jest nieuchronny. 

„Teraz wszystko, co można powiedzieć o aktywności wulkanicznej to, że jest na normalnym poziomie - powiedział Hungerford. 

Specjaliści z USGS stwierdzili dodatkowo, że wszystkie te parametry były na normalnym poziomie, od czasu gdy USGS przyjął system ostrzegania w 2005 roku. System powiadamiania podobno nigdy nie wykazuje trwałych anomalii w ciągu ostatnich 12 lat. Miejmy nadzieje, że taki stan rzeczy pozostanie na dłużej, bo erupcja Yellowstone z pewnością byłaby globalną katastrofą.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 23 listopad 2017 09:29
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Naukowcy wciąż nie wiedzą kiedy dojdzie do kolejnej erupcji Yellowstone. Możliwe są wszystkie opcje