Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Plany na wypadek erupcji wulkanu Fudżi zakładają ewakuację ponad miliona ludzi
Kategoria: Wulkany   Niedziela, 09 luty 2014 19:10 Autor: admin

Plany na wypadek erupcji wulkanu Fudżi zakładają ewakuację ponad miliona ludzi

Plany na wypadek erupcji wulkanu Fudżi zakładają ewakuację ponad miliona ludzi foto: Wikimedia Commons/CC
Wulkan Fudżi grozi erupcją, której konsekwencje dla okolicznych mieszkańców mogą być tragiczne. Głównie z tego powodu istnieje realna potrzeba opracowania planów ewakuacji na wypadek takiego zdarzenia. 

Według najnowszych danych swoje miejsca zamieszkania musiałoby opuścić ponad 1,2 mln osób. Większość ewakuacji trzeba by było przeprowadzić w prefekturze Shizuoka i Yamanashi. Oprócz tego zagrożeni są rezydenci prefektury Kanagawa.

Góra Fudżi to mierzący sobie 3776 m n.p.m. aktywny wulkan, który wielokrotnie wybuchał w przeszłości. Pierwszą mapę ryzyk dla jego okolicy wykonano już w 2004 roku i przedstawia ona obszary hipotetycznego opadu popiołu. Zdaniem autorów opracowania, ze względu na to, że w okolicy większość domów jest drewniana, opad popiołu mógłby spowodować ich zniszczenie.

Mowa o opadzie pozostawiającym nawet 30 centymetrową warstwę popiołu. Problemy oddechowe wywołane erupcją byłyby odczuwalne dla niemal dziewięciomilionowej populacji, która może doświadczyć opadu o wielkości 2 centymetrów. Oczywiście wpływ pyłu wulkanicznego na lokalne społeczności zawsze zależy od kierunku wiatru.Specjaliści modelują też jak wyglądałby spływ lawy i według założeń planu ewakuacji, będzie ona spływać przynajmniej pięcioma strumieniami i zagrozi nawet pięciu miejscowościom u stóp stożka wulkanicznego.

Obecnie sytuacja w okolicy wulkanu Fudżi jest spokojna, ale po wielkim trzęsieniu japońskim doszło do silnych zjawisk sesjmicznych w jego okolicy. Zwłaszcza jedno trzęsienie o magnitudzie 6 stopni w skali Richtera, do którego doszło w marcu 2011 roku, jest szczególnie niepokojący. Wulkanolodzy twierdzą, że erupcja w wyniku aktywności sejsmicznej jest bardzo prawdopodobna.

 
Źródło artykułu: zmianynaziemi.pl

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 09 luty 2014 19:25
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Plany na wypadek erupcji wulkanu Fudżi zakładają ewakuację ponad miliona ludzi