Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Indonezja – Potężna erupcja wulkanu Kelud na Jawie, popiół wzbił się na 17 km, spadł nawet 200 km od wulkanu, 2 osoby zginęły, 200 tysięcy ewakuowanych
Kategoria: Wulkany   Piątek, 14 luty 2014 15:17 Autor: admin

Indonezja – Potężna erupcja wulkanu Kelud na Jawie, popiół wzbił się na 17 km, spadł nawet 200 km od wulkanu, 2 osoby zginęły, 200 tysięcy ewakuowanych

Dwie osoby zginęły, a 200 tys. mieszkańców zostało ewakuowanych w efekcie wybuchu wulkanu Kelud. Po erupcji chmura popiołów wzbiła się na wysokość 17 km. Z aktualnych doniesień wynika, że pyły opadają na miejscowości oddalone nawet o 200 km.

Kelud wybuchł w nocy z czwartku na piątek. Potężna chmura pyłów wulkanicznych i dymu wzniosła się na wysokość 17 km i była widziana w miejscowościach odległych o 9 km od krateru.Widoczność stała się na tyle ograniczona, że władze zamknęły trzy lotniska w miejscowościach: Surabaja, Yogyakarta i Solo.- Aktualnie spora warstwa popiołu zalega na pasie startowym i płycie postojowej powiedział Andi Wirson, pracownik lotniska w Yogyakarcie.

Ewakuacje tysięcy mieszkańców

Z powodu zagrożenia i obaw przed kolejnymi wybuchami ewakuowano 200 tys. mieszkańców. Jednocześnie przedstawiciele służb ratunkowych informują, że nie wiadomo, czy udało się przesiedlić wszystkich.

- Zostaliśmy wezwani do ewakuacji, bo miejscowości, w których żyjemy są w stanie wysokiej gotowości. Jedziemy teraz do Tawang Wates – relacjonował jeden z tubylców.

W piątek rano niektórzy z mieszkańców chcieli udać się do swoich domów, żeby zabrać z nich potrzebne rzeczy. Służby ratunkowe skutecznie to uniemożliwiały, bo z krateru nadal unosi się gęsta chmura pyłu i popiołów.

Miasta przykryte popiołem

- Na obszary położone na zachód od wulkanu Kelud, na prowincję Jawa Centralna, a konkretniej na miasta: Yogyakarta, Cilacap, Magelang, Temanggung i Boyolali opada teraz popiół wulkaniczny - powiedział Sutopo Nugroho rzecznik Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Skutków Klęsk Żywiołowych. Według szacunków nawet miasta położone 200 km od krateru przykryte są trzema-pięcioma centymetrami pyłu.

Ofiary wulkanu

Z doniesień wynika, że szkody jakie Kelud wywołał na pobliskich budynkach są minimalne.

Po erupcji lokalne media donosiły o dwóch ofiarach śmiertelnych. O poranku władze potwierdziły tę informację.

 
 

Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 14 luty 2014 15:47
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Indonezja – Potężna erupcja wulkanu Kelud na Jawie, popiół wzbił się na 17 km, spadł nawet 200 km od wulkanu, 2 osoby zginęły, 200 tysięcy ewakuowanych