Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Wokół wulkanu Hekla podnosi się teren
Kategoria: Wulkany   Niedziela, 05 maj 2013 23:12 Autor: admin

Wokół wulkanu Hekla podnosi się teren

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielają się znaczne ilości dwutlenku węgla – informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

Położony 115 km na wschód od stolicy kraju Reykjaviku, wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie.

Na początku kwietnia w północnej części stożka zaobserwowano gwałtowne podnoszenie się ternu, czyli pierwszy stopień aktywowania wulkanu. W tym czasie we wnętrzu zaczęła gromadzić się płynna magma. W marcu 2013 roku doszło do niewielkiego trzęsienia ziemi. Obawiano się, że może to przyspieszyć erupcję.

Ostatnio Hekla wykazała aktywność w marcu 2000 roku. Szacuje się, że od tego czasu wewnątrz wulkanu zgromadziła się znaczną ilość magmy. Na tej podstawie prognozuje się, że przyszła erupcja będzie znacznie potężniejsza od tej sprzed 13 lat.

Hekla zaznacza swoją aktywność intensywnymi i silnymi wybuchami. W czasie erupcji wyrzuca duże ilości różnych produktów wulkanicznych: bomby, popioły, gazy oraz lawę. Zagraża wszystkiemu, co znajduje się w odległości mniejszej niż 10 km.

Skutki ewentualnej erupcji sięgnąć mogą jednak daleko dalej. Kiedy w 2010 roku wybuchł na Islandii wulkan Eyjafjallajökull, doprowadził do długotrwałego paraliżu ruchu lotniczego w Europie i nad Oceanem Atlantyckim. Już wtedy pojawiały się obawy przed wybuchem Katli, który zdaniem ekspertów, doprowadziłby do jeszcze większych strat.

Opracowanie:
Na podstawie: volcanodiscovery.com, tm
Źródło: Losy Ziemi


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 05 maj 2013 23:16