Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Rośnie aktywność wulkaniczna w obrębie Oceanu Spokojnego
Kategoria: Wulkany   Sobota, 26 styczeń 2013 16:55 Napisał

Rośnie aktywność wulkaniczna w obrębie Oceanu Spokojnego

Rosnąca aktywność wulkaniczna skutkuje kolejnymi erupcjami w obrębie basenu Pacyfiku. Żywioły aktywowały się między innymi w Nowej Zelandii na Kamczatce, w Indonezji, na Hawajach i w Ameryce Południowej.

 

Nowozelandczycy obawiali się kolejnej erupcji wulkanu Tongariro a tymczasem doszło tam do największej w ciągu ostatnich dziesięcioleci, aktywności wulkanu na White Island. W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do eskalacji zjawisk związanych z działalnością hydrotermalną. Miejscowi wulkanolodzy przyznają, że takiego wzrostu zjawisk wulkanicznych w tej okolicy nie było od przynajmniej 30 lat.

 

Kolejne erupcje wulkaniczne i trzęsienia ziemi rejestrowane są w obrębie pasm wulkanicznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie, na Półwyspie Kamczackim. W sumie trzy wulkany są najbardziej aktywne, to Siwielucz, Kizimen i Płoski Tołbaczik. Warto zwrócić uwagę, że te erupcje występują w różnych częściach Kamczatki. Oznacza to, że zjawiska napędzające aktywność tych wulkanów mają swoje źródło głęboko we wnętrzu Ziemi.

 

Na Hawajach znajduje się tak zwany gorący punkt, czyli to samo, co jest pod Islandią i pod Yellowstone. Głównie z tego powodu aktywność wulkaniczna na wyspach znajdujących się w centrum Oceanu Spokojnego specjalnie nie dziwi. Jednak nawet tam dochodzi czasami do dużo efektowniejszych wypływów lawy. Część z nich jak na przykład emisje z wulkanu Kilauea czasami dochodzą nawet do oceanu.

 

W Ameryce Środkowej wciąż straszą wulkany z Meksyku i z Gwatemali, jednak najbardziej aktywny w tej części świata pozostaje obecnie wulkan Puyehue na granicy Chile i Argentyny. Drżenia w obrębie tego żywiołu były rejestrowane już od kilku dni a teraz dochodzi do serii niewielkich erupcji, które zdołały wznieść pióropusz gazów dochodzący już do wysokości 4 kilometrów ponad krater. Aktywność w obrębie wulkanu Puyehue rośnie i specjaliści spodziewają się gwałtowniejszych i większych erupcji.

 

 

 

Źródła:

http://www.stuff.co.nz/national/8207318/White-Island-volcanic-activity-concern

http://rt.com/news/kamchatka-three-volcanoes-eruption-485/

http://www.hawaiimagazine.com/blogs/hawaii_today/2013/1/21/Hawaii_Volcano_Kilauea_lava

http://www.volcanodiscovery.com/view_news/27286/Puyehue-Cordon-Caulle-volcano-Chile-new-eruption.html


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 26 styczeń 2013 17:00
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wulkany Rośnie aktywność wulkaniczna w obrębie Oceanu Spokojnego