Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wyjątkowy sezon huraganów 2017 na animacji NASA
Kategoria: Zjawiska pogodowe   Niedziela, 26 listopad 2017 07:05 Autor: Andreas

Wyjątkowy sezon huraganów 2017 na animacji NASA

2017 Hurricanes and Aerosols Simulation 2017 Hurricanes and Aerosols Simulation You Tube/ NASA Goddard

Można już chyba stwierdzić, że kończący się sezon huraganów na Atlantyku, z pewnością będzie zapamiętany jako rekordowy pod względem ilości huraganów piątej, najwyższej kategorii. Agencja kosmiczna NASA przedstawiła wszystkie te ekstremalne układy pogodowe na jednej animacji.

Tegoroczny sezon huraganów był z pewnością jednym z najbardziej katastrofalnych w historii. Spustoszone zostało wybrzeże USA a także wiele karaibskich wysepek.Huragan Harvey spowodował apokaliptyczne opady deszczu nad Houston praktycznie pół miasta zostało zalane. chwilę po nim zaatakował jeszcze potężniejszy huragan Irma który był tegorocznym największym żywiołem. 

Nie trzeba być naukowcem aby zrozumieć że taka ilość silnych huraganów jaka przydarzyła się w tym roku musi mieć związek z zaburzeniami cyrkulacji atmosferycznej. Prawdopodobnie odpowiadają za to tak zwane prądy strumieniowe w atmosferze ponieważ to one odpowiadają za powstawanie układów pogodowych. Turbulencje w atmosferze wywołane emisjami gazów cieplarnianych, zwłaszcza metanu, wywołują drastyczne zmiany wzorców pogodowych. Zeszły sezon obfitował w liczne cyklony na Pacyfiku, a tegoroczny na Atlantyku.

Symulacja opublikowana przez NASA pokazuje w jaki sposób dochodzi do powstania tych monstrualnych burz. dzięki obserwacjom sposobu poruszania się w stratosferze aerozoli atmosferycznych udało się stworzyć model matematyczny symulujący obecne zachowanie prądów strumieniowych. Dzięki temu usiłowano lepiej zrozumieć genezę powstania potężnych huraganów. Ma to znaczenie o tyle, o ile w przyszłych latach spodziewamy się jeszcze większej intensyfikacji tych ekstremalnych zjawisk, także zdolność przewidywania gdzie mogą się pojawić, wydaje się obecnie kluczowe.

 

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 26 listopad 2017 10:15
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Wyjątkowy sezon huraganów 2017 na animacji NASA