Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Nadchodzi jedyny w tym roku superksiężyc
Kategoria: Zjawiska pogodowe   Niedziela, 03 grudzień 2017 11:35 Autor: Andreas

Nadchodzi jedyny w tym roku superksiężyc

Superksiężyc Superksiężyc Joshua Tree National Park/Flickr/Public Domaine

Jedyny w 2017 roku superksiężyc pojawi się na niebie już w tą niedzielę. Tarcza księżycowa będzie znacznie jaśniejsza i większa  o kilkadziesiąt procent niż zwykle. Zbliżenie księżyca do ziemi może też spowodować rozmaite zjawiska związane z jego wpływem grawitacyjnym na naszą planetę.

Podczas superksiężyca przeważnie dochodzi do znacznie wyższych wpływowy, które mogą nawet zalewać obszary przybrzeżne. To co media nazywają super księżycem właściwie jest po prostu księżycem w perygeum. Właśnie dlatego tarcza księżycowa jest zauważalnie większa.

Według ustaleń Astronomów w niedzielę Księżyc będzie o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż w trakcie pełni, która występuje w apogeum, czyli największym oddaleniu tego ciała niebieskiego od Ziemi.

Często pojawiają się sugestie, że w trakcie takiego większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego Księżyca należy się spodziewać katastrof naturalnych na Ziemi. Wpływ oddziaływania grawitacyjnego naszego satelity na Ziemię jest bez wątpienia znaczący. Gdy dochodzi do tego, że zbliża się on znacznie bardziej niż zwykle może to wpływać dodatkowo na pływy oceaniczne. Można się zatem spodziewać wysokich przypływów w wielu krajach świata.

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Niedziela, 03 grudzień 2017 11:46
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Nadchodzi jedyny w tym roku superksiężyc