Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Co sekundę do śmieci trafia ciężarówka ubrań
Kategoria: Ekologia i środowisko   Piątek, 08 grudzień 2017 09:28 Autor: Andreas

Co sekundę do śmieci trafia ciężarówka ubrań

Recycle Recycle Alan Levine/Flickr/Public Domain

Najczęściej wskazywanym wrogiem środowiska naturalnego jest przemysł paliwowy. I wielu z nas nie przyjdzie do głowy, że spokojnie mogłaby z nim konkurować branża odzieżowa…

Organizacja Ellen MacArthur Foundation opublikowała raport dotyczący tej gałęzi gospodarki. Wynika z niej, że przy produkcji naszych ubrań rocznie emituje się ponad 1,2 mld ton gazów cieplarnianych – czyli znacznie więcej niż transport lotniczy i wodny razem wzięte.

Co gorsza, szkodliwość tej branży z roku na rok rośnie.

„Jeśli przemysł ten utrzyma to tempo, to w ponad 25% będzie on odpowiedzialny za wzrost temperatur w 2050 na naszym globie o te graniczne 2 stopnie Celsjusza” – ostrzegają autorzy raportu i przytaczają kolejne alarmujące dane:

  • co sekundę na wysypisko lub do spalarni śmieci trafia wypełniona odzieżą ciężarówka,
  • straty wynikające z zakupu ubrań, które rzadko nosimy, a jeszcze rzadziej poddajemy recyclingowi, sięgają 500 mld dolarów rocznie,
  • do odzysku trafia mniej niż 1% zużytej odzieży,
  • jeszcze 15 lat temu ubranie, zanim trafiło do śmieci, założyliśmy ponad 35% razy częściej niż teraz,
  • z naszej garderoby do oceanów trafiają miliony ton mikrowłókien. Ich ilość odpowiada 50 miliardom plastikowych butelek.

Stella McCartney, projektantka mody i zwolenniczka trendów ekologicznych w branży odzieżowej, ocenia ją samą jako niezwykle marnotrawną i szkodliwą dla środowiska. W samych Stanach Zjednoczonych aż 84% wyrzuconych ubrań kończy albo w spalarni albo na wysypisku śmieci. Jednocześnie w ciągu ostatnich 20 lat sprzedaż odzieży w tym kraju wzrosła dwukrotnie – Amerykanie kupują jej teraz 14 milionów ton rocznie. Co więcej, trendy modowe zmieniają się coraz szybciej, co jeszcze bardziej podkręca obroty ze sprzedaży. jednocześnie zakupiona odzież szybko staje się nie modna, znacznie wcześniej niż kiedyś, i trafia do kosza na śmieci.

Trzeba pamiętać, że materiały takie jak akryl, nylon czy poliester produkowane są z ropy naftowej. A to oznacza, że będą się one rozkładać przez setki lat. Włókna naturalne, takie jak jedwab, len czy bawełna, są pod tym kątem lepszej. Jednak nadal w procesie ich rozkładu emitowany jest metan. Dodajmy do tego te wszystkie wybielacze, barwniki i inne toksyczne chemikalia używane podczas produkcji ubrań, zanieczyszczające wody, glebę i powietrze, a otrzymamy gotowy przepis na katastrofę ekologiczną.
Wiadomo, że musimy się w coś ubierać. I tak, czasem chcemy po prostu kupić sobie nową parę spodni. Jednak możemy robić to lepiej, a nawet musimy – dla dobra naszej planety.

Raport przedstawia sposób, w jaki można to zrobić. Według jego autorów, trzeba przede wszystkim nakłonić branżę do współpracy przy opracowaniu nowego modelu gospodarowania tekstyliami. A ten powinien uwzględniać m.in. wydłużenie sezonu modowego czy inne sposoby sprawiające, że ubranie zostanie założone częściej przed wyrzuceniem go do kosza na śmieci. Najlepiej by było, gdyby w ogóle tam nie trafiało. Można je przecież wypożyczyć, odsprzedać czy poddać recyclingowi. Sama odzież nie powinna być źródłem zanieczyszczeń, przede wszystkim tych szkodliwych, przedostających się do środowiska.

W podsumowaniu raportu czytamy:
„Poszukiwanie nowych materiałów, tworzenie innowacyjnych modeli biznesowych, wykorzystanie siły mody oraz szukanie lepszych technologii i rozwiązań – tylko tyle i aż tyle wystarczy by naprawić zło wyrządzane światu przez branżę odzieżową.”

Światowe marki, takie jak Core Partners H&M, Lenzing, Nike Inc. czy C&A zadeklarowały swoje poparcie dla raportu.
„Dzisiejsza branża odzieżowa opiera się na nieaktualnym już modelu: wyprodukuj – sprzedaj – wyrzuć, przez co generuje ogromne ilości odpadów.” – dodaje MacArthur. „Raport przedstawia ambitną wizję nowego systemu opartego na gospodarce obiegowej, korzystnej dla ekonomii, społeczeństwa i środowiska naturalnego.”

 

 

Ode mnie: Na stronie naszej polskiej fundacji „Kupuj odpowiedzialnie” ukazał się niedawno raport dla tych wszystkich z Was, którzy chcą być świadomymi klientami także w sklepach z ciuchami czy obuwiem. Polecam, bo i my możemy współtworzyć nowy, lepszy świat:
http://www.ekonsument.pl/materialy/publ_655_naprawmy_mode.pdfŹródło: xebola


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 08 grudzień 2017 09:51
alexjones.pl Ekologia i środowisko Co sekundę do śmieci trafia ciężarówka ubrań