Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Nadleśnictwo Hajnówka zamyka Puszczę przed świętami
Kategoria: Ekologia i środowisko   Sobota, 23 grudzień 2017 09:17 Autor: Andreas

Nadleśnictwo Hajnówka zamyka Puszczę przed świętami

Nadleśnictwo Hajnówka zamyka Puszczę przed świętami Greenpeace Polska/Flickr/CC BY-ND 2.0

21 grudnia Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Grzegorz Bielecki zakazał wejścia na teren Puszczy Białowieskiej. Zakaz zbiega się ze szczytem sezonu turystycznego w Puszczy – świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem. To kolejne działania Lasów Państwowych na szkodę mieszkańców utrzymujących się z turystyki. Wcześniej puszczańskie nadleśnictwa zamknęły puszczę dla turystów tuż przed Wielkanocą oraz długim weekendem majowym.

„Wczorajszy zakaz wpisuje się w schemat zamykania Puszczy podczas szczytu sezonu turystycznego. Ma ukryć prawdę o dewastacji Puszczy przed opinią publiczną. Lasy Państwowe pokazują zdjęcia martwych świerków, ale nie pokazują wysokich na kilkanaście metrów stosów wyciętych ogromnych drzew i zaoranej do gołej ziemi Puszczy” – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Zamknięcie Puszczy Białowieskiej przed świętami wywołało oburzenie wśród mieszkańców. Grupa Lokalsi przeciwko wycince przygotowała specjalne oświadczenie, w którym krytykuje Lasy Państwowe za zamknięcie Puszczy. Mieszkańcy zwracają uwagę, że zakaz wprowadzono bez jakichkolwiek konsultacji z lokalną społecznością a jego konsekwencje będą bardzo dotkliwe.

„Dla mieszkańców utrzymujących się z turystyki, decyzja Nadleśnictwa Hajnówka to uderzenie w podstawę ich bytu” – mówi Sławomir Droń, mieszkaniec Białowieży i przedstawiciel branży turystycznej.

Dodaje także, że złe i pozamerytoryczne decyzje Lasów Państwowych pokazują, że nie powinni oni zarządzać Puszczą Białowieską.

„W Białowieskim Parku Narodowym nikt nie ogranicza turystom dostępu do lasu, choć występują tam te same zjawiska związane z gradacją kornika. Lasy przed ludźmi zamykają puszczańskie nadleśnictwa. To pokazuje, że Lasy Państwowe nie mogą zarządzać tym terenem” – dodaje Sławomir Droń.

Autorstwo: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Źródło: WolneMedia.net


Źródło: Wiadomości z kraju – Wolne Media

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 23 grudzień 2017 10:06
alexjones.pl Ekologia i środowisko Nadleśnictwo Hajnówka zamyka Puszczę przed świętami