Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko W Chinach powstanie las wielkości Irlandii.
Kategoria: Ekologia i środowisko   Środa, 17 styczeń 2018 09:00 Autor: Andreas

W Chinach powstanie las wielkości Irlandii.

W Chinach powstanie las wielkości Irlandii. Stiller Beobachter/Flickr/CC BY-SA 2.0

Chińskie władze zapowiedziały uruchomienie nowego projektu, którego celem jest pokrycie lasami ogromnych obszarów tego kraju. W tym roku drzewa zostaną posadzone na powierzchni prawie 7 mln ha, tj. powierzchni wielkości Irlandii.

O nowym projekcie poinformował w zeszłym tygodniu Zhang Jialong, przewodniczący Administracji ds. Lasów. Ma on pomóc Chinom zmienić ich wizerunek z największego truciciela na światowego lidera w sprawach ekologii.

Chiny są nadal głównym emiterem gazów cieplarnianych, a ich gospodarka nadal w dużym stopniu zależy od węgla. Jednak już od lat zmienia się nastawienie władz tego kraju do kwestii środowiskowych, w tym wpływu zanieczyszczenia powietrza czy zmian klimatycznych na zdrowie chińskiego społeczeństwa.

Projekt zalesiania zakłada osiągnięcie konkretnych wyników w konkretnym czasie. I tak, do końca tej dekady poziom terenów zalesionych ma się zwiększyć z 21,7% do 23% obszaru tego kraju. Później, tj. w okresie od 2020 do 2035, powierzchnia lasów nadal będzie wzrastać, aż do osiągnięcia 26%.

„Zapraszamy wszystkie firmy i organizacje o profilu ekologicznym, by dołączyły do tego ogromnego przedsięwzięcia,” – powiedział Jialong, podkreślając, że: „współpraca między rządem a społeczeństwem jest kluczowym elementem tego projektu.”

Zalesione zostaną obszary położone na północnym wschodzie kraju, tj. w prowincjach: Hebei, Qinghai i Pustyni Hunshandake. Według Zhanga, w ciągu ostatnich pięciu lat Chiny już wydały ponad 83 mld dolarów na sadzenie lasów, dzięki czemu pokryty nimi teren wzrósł do 208 mln ha.

Jak donosi Agencja Reutera, chińskie władze wdrażają także inny ekologiczny projekt mający na celu ograniczenie bezzasadnego wznoszenia budowli w pobliżu rzek, lasów czy parków narodowych.

 

Tekst źródłowy: https://www.ecowatch.com/
z dn. 12.01.2018


Źródło: xebola


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 17 styczeń 2018 10:02
alexjones.pl Ekologia i środowisko W Chinach powstanie las wielkości Irlandii.