Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem
Kategoria: Ekologia i środowisko   Wtorek, 20 luty 2018 12:41 Napisał

Wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem

Wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem Greenpeace Polska/Flickr/CC BY-ND 2.0

Zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej przez ministra Szyszkę było niezgodne z prawem ‒ taką opinie wydał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości.

„Polska nie wdrożyła środków koniecznych do ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. To ustalenie można wyprowadzić z samego charakteru środków podjętych przez władze polskie, które doprowadziły do utraty części drzewostanów. Te środki nie mogą być uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza z uwagi na rozbieżności opinii naukowych co do ich właściwego charakteru” ‒ pisze rzecznik w opinii.

Koalicja organizacji pozarządowych (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenpeace Polska, Fundacja Greenmind, OTOP, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska) ma nadzieję, że minister Henryk Kowalczyk niezwłocznie anuluje dokumenty zwiększające pozyskanie drewna i rozpocznie działania zmierzające do rozszerzenia parku narodowego.

”Mamy nadzieję, że minister Kowalczyk będzie przestrzegał prawa i nie podda się naciskom tych, którzy pod pozorem bezpieczeństwa publicznego chcą wycinać w celach komercyjnych drzewa w najcenniejszych, naturalnych fragmentach Puszczy” ‒ czytamy w komunikacie organizacji ekologicznych.

W 2016 roku minister Szyszko, mimo licznych apeli naukowców, trzykrotnie podniósł limity pozyskania drewna w Nadleśnictwie Białowieża. W 2017 roku wycięto w Puszczy prawie 190 tysięcy metrów sześciennych drewna, czyli cztery razy więcej niż założony w planach średni, roczny limit. Tak wielkie roczne wyręby notowane były ostatni raz 30 lat temu w okresie PRL.

Ponad połowę drzew wycięto w ponadstuletnich zespołach drzew, objętych ochroną. Powodem była walka z kornikiem. Ekolodzy zwracają uwagę, że wycinano nawet drzewa już dawno opuszczone przez kornika, będące miejscem życia dla chronionych gatunków, zwłaszcza rzadkich sów i dzięciołów.

„Po dzisiejszej opinii Rzecznika Generalnego Trybunału, czujemy gorzką satysfakcję. Minister Szyszko i jego ludzie łamali prawo, o czym mówiliśmy od dawna. Nic nie zmieni jednak faktu, że zdewastowano Puszczę Białowieską na powierzchni około 19 km2, z czego połowa to ponad stuletnie fragmenty lasu” ‒ powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska

Opinie rzecznika generalnego Trybunału nie są wiążące dla Trybunału, ale praktyka pokazuje, że wyroki często się z nimi pokrywają.


Źródło: Ekologia.PL

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Ekologia i środowisko Wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem