Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Woda w plastikowych butelkach to trucizna?
Kategoria: Ekologia i środowisko   Czwartek, 15 marzec 2018 08:00 Autor: Andreas

Woda w plastikowych butelkach to trucizna?

Woda w plastikowych butelkach to trucizna? Twentyfour Students/Flickr/CC BY-SA 2.0

W 93 proc. próbkach wody z plastikowych butelek największych światowych marek znaleziono bardzo niepokojące ilości drobin plastiku – mówi ogłoszony wczoraj raport z badań prowadzonych przez ekipę prof. Sherri Mason ze stanowego Uniwersytetu Nowojorskiego. Szkodliwość plastiku w wodzie nie jest dokładnie przebadana – dla jednych to jeden z czynników powodujących współczesną epidemię raka, dla innych, szczególnie producentów, drobiny te nie stanowią zagrożenia.

Naukowcy zbadali 250 butelek wody w dziewięciu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Libanie, czy Indiach, koncentrując się na najbardziej renomowanych markach, jak Aqua, Evian, Aquafina, San Pellegrino, Nestle Pur Life itp.

W olbrzymiej większości próbek znaleziono drobiny plastiku o średniej wielkości 0,1 mm, ponad 10 na litr wody. Chodzi głównie o polipropylen, nylon i politereftalan etylenu (PET) z zawartością szczególnie toksycznego paraksylenu (pochodnej benzenu) o udowodnionych właściwościach rakotwórczych. Wiadomo też, że substancje te wpływają drażniąco na układ pokarmowy i nerwowy.

„Myślę, że te drobiny dostają się do wody podczas procesu butelkowania, a ich większość pochodzi od samych butelek i nakrętki” – mówiła wczoraj Sherri Mason. Do tej pory nie zbadano kompletnie wpływu wchłanianych cząstek plastiku na zdrowie ludzkie. Wiadomo jedynie, że źle wpływają na zdrowie zwierząt.

Jedną z pierwszych reakcji na ogłoszone badania było zresztą stanowisko amerykańskiej organizacji pozarządowej Oceana walczącej z zanieczyszczeniem mórz i oceanów. „Trzeba jak najszybciej zrobić wszystko, by plastikowe butelki należały wreszcie do przeszłości” – powiedziała Jacqueline Savitz, dyrektorka tej organizacji.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 marzec 2018 09:45
alexjones.pl Ekologia i środowisko Woda w plastikowych butelkach to trucizna?