Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Barszcz Sosnowskiego – koszmar z Kaukazu
Kategoria: Ekologia i środowisko   Czwartek, 10 maj 2018 08:20 Autor: Andreas

Barszcz Sosnowskiego – koszmar z Kaukazu

Barszcz Sosnowskiego Barszcz Sosnowskiego Tomasz Lewicki/Flickr/CC BY-SA 2.0

Wakacyjne porady

Wielkimi krokami zbliża się lato, upragniony urlop a dla mniej zasobnych w gotówkę – przynajmniej spora ilość długich weekendów. Wraz z tymi przyjemnościami, powróci niestety koszmar w postaci złowrogiej rośliny, przed działaniem której warto przestrzec już teraz.

Roślina ta została sprowadzona ze Związku Radzieckiego. Jak wynika z relacji wielu źródeł tam, skąd pochodzi, nie miała ona tak niebezpiecznych dla człowieka oddziaływań i była nawet przez radzieckich specjalistów zalecana do zasiewu. Dzięki swojemu szybkiemu wzrostowi zaliczano ją do grona roślin pastewnych jako pokarm dla trzody chlewnej. Szybko okazało się, że więcej wspomniana roślina stwarza problemów, aniżeli pożytku. Okazało się, iż jest ona wysoce inwazyjna, powoduje degradację środowiska i sama doskonale się rozsiewa, nie pozwalając na wegetację innym roślinom. Wyszło też na jaw, niestety zbyt późno, że  bylina ta jest bardzo szkodliwa dla ludzkiego organizmu, w Europie zaś nosi miano jednej z najbardziej toksycznych i niebezpiecznych.

Dla ludzi, zwłaszcza dzieci oraz osób starszych, borykających się z chorobami przewlekłymi, nosi ona znamiona rośliny śmiertelnie niebezpiecznej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Roślinę tę łatwo rozpoznać, zwykle wyróżnia się spośród innych głównie rozmiarami (4-5 metrów wzrostu  w ciągu jednego sezonu), należy także pamiętać, iż nie tylko bezpośredni kontakt z tą rośliną jest niebezpieczny ale nawet znajdując się w jej pobliżu, możemy zostać zaatakowani i dotkliwie poparzeni z przykrymi tego konsekwencjami. Szkodliwość barszczu Sosnowskiego staje się groźniejsza podczas oddziaływania promieniowania ultrafioletowego, czyli inaczej mówiąc jednoczesnego działania promieni słonecznych.

Na początku pojawić się mogą często przez nas bagatelizowane drobne zaczerwienienia, którym towarzyszyć może pieczenie. W przypadku poważnych poparzeń pojawić się mogą na skórze trudno gojące się rany, a także zmiany skórne, mogące nam doskwierać nawet parę lat.

Zbliża się okres majowych spacerów, zwróćmy więc szczególną uwagę na pobocza dróg, polne ścieżki, prowadzące do lasów. Z chwilą gdy zauważymy roślinę podobną do naszego poczciwego kopru omijajmy to miejsce szerokim kołem. Już niedługo ferie, a więc wyjazdy dzieci i młodzieży na kolonie, obozy. Nie zapominajmy o podaniu naszym milusińskim informacji o możliwości spotkania na swej drodze tej rośliny i zagrożeniach z tym związanych. To bardzo ważne, bowiem niewiedza dziecka szybko może zmienić upragnione wakacje w koszmar.

 

Tadeusz Puchałka


Źródło: Się Myśli


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 10 maj 2018 09:30
alexjones.pl Ekologia i środowisko Barszcz Sosnowskiego – koszmar z Kaukazu