Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Komisja Europejska chce karać za plastikowe śmieci
Kategoria: Ekologia i środowisko   Poniedziałek, 28 maj 2018 08:30 Autor: Andreas

Komisja Europejska chce karać za plastikowe śmieci

Komisja Europejska chce karać za plastikowe śmieci Twentyfour Students/Flickr/CC BY-SA 2.0

Komisja Europejska planuje wprowadzenie zakazu szeregu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i faktycznie karać państwa członkowskie Unii Europejskiej za plastikowe śmieci, nie nadające się do recyklingu.

Zgodnie z pakietem środków do walki z plastikowymi odpadami, który Komisja Europejska zamierza przedstawić w Brukseli w dniu 28 maja, zakaz ma objąć jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych, dla których jest alternatywa, łatwo dostępna i niedroga, informuje Deutsche Welle, w nawiązaniu do publikacji niemieckiego koncernu medialnego Funke Mediengruppe.

Wśród zakazanych produktów mają znaleźć się jednorazowe naczynia i sztućce, słomki do napojów, patyczki z watą, plastikowe uchwyty do balonów. Ograniczenia obejmą również plastikowe opakowania do żywności na wynos.

Europejski komisarz Günther Oettinger nalega, aby z państw członkowskich Unii Europejskiej pobierać kwoty pieniężne za każdy kilogram odpadów z tworzyw sztucznych, nie nadających się do recyklingu. Podaje się, że taka opłata może wynosić 80 centów za kilogram. Zebrane fundusze trafią do ogólnego budżetu europejskiego.

Według komisarza europejskiego taki środek pomoże zmniejszyć ilość plastikowych odpadów.

Na początku maja specjalny przedstawiciel prezydenta ds. ochrony środowiska, ekologii i transportu Siergiej Iwanow poinformował, że w Rosji w 2019 roku może zostać wprowadzona opłata środowiskowa dla producentów naczyń jednorazowego użytku.Źródło: Sputnik Polska – najświeższe wiadomości i analityka: radio, foto, wideo, infografika


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 28 maj 2018 10:38
alexjones.pl Ekologia i środowisko Komisja Europejska chce karać za plastikowe śmieci