Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Nowe pomysły Lasów Państwowych: asfalt w Puszczy Białowieskiej
Kategoria: Ekologia i środowisko   Wtorek, 12 czerwiec 2018 08:00 Autor: Andreas

Nowe pomysły Lasów Państwowych: asfalt w Puszczy Białowieskiej

Nowe pomysły Lasów Państwowych: asfalt w Puszczy Białowieskiej Nick Varvel/Flickr/CC BY 2.0

Lasy chcą położyć asfalt wzdłuż drogi „na skróty” z Białowieży do Narewki – wzdłuż granicy z Parkiem Narodowym. Naukowcy biją na alarm i piszą do Henryka Kowalczyka, żeby wstrzymał inicjatywę. Oprócz tego, że szkodliwa dla ekosystemu, droga będzie też koszmarnie droga, bo pochłonie 12 mln zł. Prace mają ruszyć 1 lipca.

Tzw. Droga Narewskowska ma zostać pokryta asfaltem, co prawdopodobnie spowoduje napływ większej ilości samochodów w pobliże parku narodowego.

„Drogi, które przenikają do naturalnych lasów i dzikich obszarów, są kompletną katastrofą ekologiczną na całym świecie, puszcza nie będzie wyjątkiem” – piszą sygnatariusze listu protestacyjnego do ministra środowiska. – „Nie znajdujemy żadnego racjonalnego i ekonomicznego uzasadnienia dla asfaltowania drogi o marginalnym znaczeniu dla transportu publicznego. Dostrzegamy natomiast ogromne i niedające się zminimalizować zagrożenie dla przyrody Puszczy. Znacząco wzrośnie zatem zagrożenie dla populacji chronionych gatunków, ale także uczestników ruchu, gdyż droga przecina stałe szlaki migracji dużych ssaków kopytnych, w tym gatunków szczególnie niebezpiecznych na drogach – łosia i dzika”.

Pod listem podpisały się organizacje pozarządowe, m.in. Greenpeace Polska, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Greenmind, Stowarzyszenie dla Natury Wilk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF Polska, ale również naukowcy z wielu polskich uczelni, w tym PAN, UW i szwedzkiego University of Agricultural Sciences.

List powędrował do Henryka Kowalczyka, ale na razie resort milczy. A termin rozpoczęcia budowy ma ruszyć za chwilę. Zdaniem ekspertów, dla inwestycji nie przeprowadzono właściwej oceny oddziaływania na środowisko – ponieważ na wzmożonym ruchu ucierpią również chronione ptaki z obszaru objętego programem Natura 2000.

– Po nielegalnej, masowej wycince to kolejne szkodliwe działanie Lasów Państwowych w Puszczy Białowieskiej. Każdy z nas widział w środku lasu wyasfaltowane autostrady prowadzące donikąd. Pieniądze na asfaltowanie lasu pochodzą z Funduszu Leśnego, czyli wycinki takich miejsc jak Puszcza Białowieska, Bukowa, Karpacka i wielu innych cennych lasów w naszym kraju. Lasy Państwowe wydają pieniądze na inwestycje zupełnie zbędne i szkodzące przyrodzie. To pokazuje, że wydatkowanie pieniędzy z Funduszu Leśnego wymaga rewizji – skarży się Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

 


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 12 czerwiec 2018 09:58
alexjones.pl Ekologia i środowisko Nowe pomysły Lasów Państwowych: asfalt w Puszczy Białowieskiej