Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko WWF: ludzie wymordowali ponad 60 proc. zwierząt na świecie. W ciągu 40 lat
Kategoria: Ekologia i środowisko   Środa, 31 październik 2018 07:07 Napisał

WWF: ludzie wymordowali ponad 60 proc. zwierząt na świecie. W ciągu 40 lat

WWF: ludzie wymordowali ponad 60 proc. zwierząt na świecie. W ciągu 40 lat jacinta lluch valero/Flickr/CC BY-SA 2.0

W najnowszym raporcie WWF eksperci wieszczą zagładę cywilizacji, o ile ludzkość nie przestanie zabijać zwierząt w ekspresowym tempie. Okazuje się bowiem, że od 1970 r. wymordowaliśmy 60 proc. ssaków, ptaków, ryb i gadów.

W raporcie WWF wypowiedziało się 59 naukowców, którzy wynotowali, w jaki sposób ekspansja człowieka przyczynia się do niszczenia przyrody. Niszczymy naturalne łańcuchy pokarmowe poprzez niszczenie ekosystemów (przyczyniają się do tego zanieczyszczenia, rozbudowa infrastruktury, polowania, które zaburzają równowagę gatunkową), a także spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego na ogromną skalę i ograniczanie zasobów pożywienia niektórym gatunkom.

Sytuacja wygląda najgorzej w Ameryce Środkowej i Południowej: tam ponad 89 proc. zwierząt zostało wybitych w latach 1970-2014. Najbardziej ucierpiały ekosystemy słodkowodne – odnotowują 83 procent strat. Wyliczono, że nawet gdybyśmy całkowicie przestali zabijać zwierzęta, to powrót do naturalnego stanu zająłby od 5 do 7 mln lat. Za chwilę wyginie 300 gatunków ssaków. Prawie połowa zwierząt oceanicznych zginęła w przemysłowych połowach. Naukowcy mówią nawet o szóstym masowym wymieraniu.

– Stoimy na skraju przepaści. Gdyby nagle nastąpił spadek populacji ludzkości o 60 proc., byłoby to równe wymarciu Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Europy, Chin i Oceanii. Taka jest skala tego, co zrobiliśmy – powiedział na konferencji prasowej Mike Barrett, dyrektor wykonawczy ds. Nauki i konserwacji w WWF. – To znacznie więcej niż po prostu utrata cudów natury. To zagraża przyszłości ludzi. To nie jest tak, że „fajnie mieć naturę”, tylko jest ona niezbędna do tego, byśmy także my przeżyli.

– Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które wie, że niszczy planetę i ostatnim, które może coś z tym zrobić – dodała Tanya Steele, dyrektor generalny WWF. Podkreśliła jednak, że jest nadzieja. Np. dzięki programom ochronnym Indie zdołały odbudować 20 proc. populacji tygrysów w ciągu 6 lat. Podobnie było z pandą wielką w Chinach.


Źródło: Strajk.eu


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)alexjones.pl Ekologia i środowisko WWF: ludzie wymordowali ponad 60 proc. zwierząt na świecie. W ciągu 40 lat