Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Będą ciąć Puszczę Białowieską dalej. 170,8 m3 do końca 2021
Kategoria: Ekologia i środowisko   Środa, 30 styczeń 2019 08:05 Autor: Andreas

Będą ciąć Puszczę Białowieską dalej. 170,8 m3 do końca 2021

Będą ciąć Puszczę Białowieską dalej. 170,8 m3 do końca 2021 summa/PixaBay/CC0 Creative Commons

Organizacje ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Greenmind, Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF Polska alarmują: Lasy Państwowe szykują się do kolejnej wycinki i przygotowują już dokumenty, które to umożliwią.

„Intensywne wycinki w 2017 roku, na które zielone światło dał ówczesny minister środowiska Jan Szyszko, spowodowały, że leśnicy wykorzystali już limit cięć, który obowiązywał do 2021 r. Dlatego, by móc kontynuować komercyjną eksploatację Puszczy, Lasy Państwowe rozpoczęły prace nad nowymi aneksami do Planów Urządzania Lasu dla nadleśnictw Białowieża, Browsk, Hajnówka. Aneksy te są formalnie niezbędne do kontynuowania wyrębów. Tymczasem rekomendacje Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i decyzje UNESCO mówią wyraźnie, że należy wstrzymać opracowanie aneksów do czasu przygotowania Zintegrowanego Planu Zarządzania dla Puszczy. Bez tego dokumentu nie ma gwarancji, że wymogi Konwencji w sprawie Ochrony Światowego Dziedzictwa będą respektowane przez Lasy Państwowe. Ignorowanie tych zaleceń przez Lasy Państwowe może w konsekwencji doprowadzić do skreślenia jedynego polskiego przyrodniczego obszaru z Listy UNESCO” – apeluje koalicja Kocham Puszczę.

Okazuje się, że trzy nadleśnictwa przygotowują aneksy obowiązujących do 2021 roku Planów Urządzenia Lasu. Bez nich nie wolno nawet usuwać starych, martwych drzew, które grożą zwaleniem się na drogi i szlaki. Lasy Państwowe według przygotowywanych dokumentów mają pozyskać 170,8 m3 drewna i jako powód zajęcia się dokumentami podają właśnie bezpieczeństwo, ale ekolodzy w to nie wierzą. Uważają, że to tylko pretekst do podjęcia kolejnej komercyjnej wycinki.
Robert Jurszo z Oko.press wysłał pytanie o dokumenty do Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku. Odpisano mu, że „nie ma innej możliwości pozyskiwania drewna niż odpowiednie zapisy w planie urządzenia lasu, który musi posiadać każde nadleśnictwo. Bez tego nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa w lesie”. W odpowiedzi znalazła się także sugestia, że jedyną alternatywą dla braku aneksów jest zakaz wstępu do lasu.

Aneksy, z tego co do wiedzieli się dziennikarze, zakładają wycinkę w najcenniejszym obszarze Puszczy czyli w Nadleśnictwie Białowieża. Ekolodzy są pełni obaw. Przyznają, że owszem, w PUL należy uwzględnić usunięcie niektórych drzew i wyznaczyć limity pozyskiwania drzew, bo tak mówi Plan Zadań Ochronnych Natura 2000 (który na terenie Puszczy obowiązuje). Przyznają również, że limity w porównaniu z tymi „za Jana Szyszki” są o wiele niższe, ale mimo to się boją: „Nie możemy mieć pewności, czy zabiegi zaplanowano prawidłowo – czy zaplanowane działania nie będą zbyt intensywne. Oraz czy faktycznie dotyczą wydzieleń wskazanych w PZO. Na obecnym etapie nie ma dowodów, że zaplanowany limit pozyskania odpowiada rzeczywistym potrzebom wynikającym z konieczności czynnej ochrony najcenniejszych siedlisk Puszczy”.

Co więcej, prawnicy z Client Earth twierdzą, że „produkcję dokumentów” Lasy Państwowe zaczęły nie z tej strony, co trzeba: najpierw (około 5 lat temu) powinien zostać przygotowany Zintegrowany Plan Zarządzania, a dopiero potem inne dokumenty, plany, aneksy. Ponadto boją się, że konsultacje społeczne, którym nowe aneksy mają być poddane, znów nie uwzględnią głosu ekologów.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 30 styczeń 2019 10:26
alexjones.pl Ekologia i środowisko Będą ciąć Puszczę Białowieską dalej. 170,8 m3 do końca 2021