Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko 36 tys. zabitych zwierząt. Przechwycono gigantyczny nielegalny transport łuskowców
Kategoria: Ekologia i środowisko   Czwartek, 11 kwiecień 2019 08:04 Autor: Andreas

36 tys. zabitych zwierząt. Przechwycono gigantyczny nielegalny transport łuskowców

Łuskowiec stepowy Łuskowiec stepowy Wikimedia Commons Public Domain

Łuskowce (pangoliny) to gatunek, który Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała za „poważnie zagrożony wyginięciem”. Obok psów łuskowce stanowią przysmak w krajach azjatyckich, prócz tego ich keratynowe łuski wykorzystuje się w medycynie ludowej. Ceny za kilogram mięsa osiągają na czarnym rynku zwrotne ceny, wyższe nawet od kości słoniowej. Właśnie na statku kursującym między Nigerią i Wietnamem przechwycono rekordowy transport – 12,7 ton mięsa oraz worki z łuskami.

Opisane były jako „mrożona wołowina”. Wartość transportu wyceniono na 38,5 mln dolarów. To nie pierwszy taki przypadek: w kwietniu zeszłego roku zatrzymano chiński kuter z truchłami 2 tys. zwierząt, w sierpniu – 6 ton żywych, przewożonych z Indonezji do Wietnamu w kontenerze z naklejką „mrożone ryby”.

W ciągu minionej dekady schwytanych i zabitych przez kłusowników zostało ponad milion pangolinów. W sumie w przyrodzie występuje ich 8 gatunków – najbardziej zagrożone są 4 żyjące w Azji (pozostałe występują w Afryce).

Paul Thomson z Pangolin Specialist Group, organizacji działająca w ramach Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody oceniła, że rekordowy transport próbował przemycić aż 36 tys. martwych zwierząt.

To najbardziej poszukiwany ssak świata i wyjątkowo cenny łup dla przemytników – jeden łuskowiec przynosi zysk równy rocznym dochodom myśliwego. Mięso tych zwierząt trafia na stoły zamożnych Azjatów, jest oznaką statusu. W Chinach niektóre szpitale podają leki na bazie keratynowych łusek, a sklepy z wyrobami medycyny ludowej zachwalają preparaty jako panaceum na całą masę dolegliwości: choroby skóry, reumatyzm. Naukowcy nie potwierdzają, aby łuski pangolinów miały zbawczy wpływ na jakiekolwiek choroby. Dochodowy biznes wyrósł na przesądach.

W lutym 2019 WildAid zaapelował do Chin, aby oficjalnie zakazały handlu mięsem i łuskami, tak jak zrobiły to z kłami słoni. Wówczas w Hongkongu przechwycono 7,5 tony łusek o wartości 5,3 mln dolarów.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 11 kwiecień 2019 09:02
alexjones.pl Ekologia i środowisko 36 tys. zabitych zwierząt. Przechwycono gigantyczny nielegalny transport łuskowców