Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ile CO2 emituje samolot z Europy do USA? Warto przypomnieć te dane wojującej o klimat pani Adamowicz
Kategoria: Ekologia i środowisko   Środa, 26 czerwiec 2019 18:09 Napisał

Ile CO2 emituje samolot z Europy do USA? Warto przypomnieć te dane wojującej o klimat pani Adamowicz

Ile CO2 emituje samolot z Europy do USA? Warto przypomnieć te dane wojującej o klimat pani Adamowicz Jarosław Pocztarski/Flickr/CC BY 2.0 (2)

Magdalena Adamowicz skrytykowała decyzję polskiego rządu dotyczącą odrzucenia wniosków ze szczytu UE, które mówiły o potrzebie osiągnięcia "klimatycznej neutralności" Europy do 2050 r. - "Wstrzymywanie dekarbonizacji to klimatyczny denializm" - stwierdziła. W kontekście tej opinii warto przypomnieć pani europoseł, że za emisję CO2 odpowiadają nie tylko elektrownie na węgiel, ale również samoloty, z których korzysta. Dla przykładu: uśredniona emisja CO2 przypadająca na 1 miejsce samolotu rejsowego lecącego z Europy Środkowej do USA wynosi od 500 do nawet 800 kg CO2!

Według danych PBL Netherlands Environmental Assessment Agency aktualnych na rok 2016 - na statystycznego Polaka przypadała uśredniona emisja CO2 w wysokości 7,76 tony rocznie. Więcej od Polaków emitowali np. Niemcy (9,47 tony / rok), Holendrzy (9,62 tony / rok), Rosjanie (11,54 tony / rok), Amerykanie (15,56 tony / rok), Saudyjczycy (16,02 tony / rok), Australijczycy (17,20 tony / rok) czy Kanadyjczycy (18,63 tony / rok).

Co wpływa na wysokość emisji per capita? Przede wszystkim zasilana paliwami kopalnianymi branża produkcji energii elektrycznej oraz energochłonny przemysł ciężki. W przypadku naszego kraju duże znaczenie ma fakt, iż ok. 80 proc. energii elektrycznej tworzona jest w elektrowniach na węgiel (kamienny / brunatny).

Oprócz energetyki oraz przemysłu znaczenie dla emisji CO2 ma również transport - zarówno drogowy, morski, jak i lotniczy. W kontekście tego ostatniego warto przytoczyć dane opublikowane przez Environmental Change Institute Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zgodnie ze stworzonym przez ten instytut raportem pt. "Calculating The Carbon Dioxide Emissions Of Flights" emisja przypadająca na 1 miejsce w transatlantyckim samolocie rejsowym lecącym z Europy Centralnej do USA wynosi (w zależności od modelu samolotu i długości lotu) od blisko 500 do nawet 800 kg CO2:

 

Foto: Calculating The Carbon Dioxide Emissions Of Flights (Environmental Change Institute - Oxford University)

Na podstawie powyższych danych można wyliczyć, że w trakcie lotu Airbusa A340 z Berlina do Nowego Jorku wyemitowanych do atmosfery zostanie ok. 150 - 160 ton CO2. Zważywszy, że dziennie takich transatlantyckich lotów są setki, w skali roku mówimy o dodatkowej emisji CO2 na poziomie setek milionów ton.

Ciekawe jak dużo emisji CO2 z tytułu latania samolotami do Brukseli czy USA przypada (lub przypadnie w najbliższej przyszłości) na panią europoseł Magdalenę Adamowicz? Zakładam, że jej "ślad CO2" z tego powodu będzie znacznie wyraźniejszy niż ślad statystycznego mieszkańca tej planety.

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)alexjones.pl Ekologia i środowisko Ile CO2 emituje samolot z Europy do USA? Warto przypomnieć te dane wojującej o klimat pani Adamowicz