Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Kolejne ostrzeżenie uczonych: owady znikają jak dinozuary
Kategoria: Ekologia i środowisko   Wtorek, 02 lipiec 2019 16:08 Napisał

Kolejne ostrzeżenie uczonych: owady znikają jak dinozuary

Kolejne ostrzeżenie uczonych: owady znikają jak dinozuary Artur Rydzewski/Flickr/CC BY 2.0

Kolejne, ostrzeżenie o grożącej nam katastrofie gatunkowej potwierdzają entomolodzy z Niemiec i eksperci z Australii.

Prace biologów z Towarzystwa Entomologicznego w Krefeld, polegająca na obserwacji od 30 lat owadów wzdłuż części Renu (w regionie przy granicy z Holandią), mają kluczowe znaczenie dla metabadań prowadzonych na całym świecie, w szczególności przez uczonych Francisco Sanchez-Bayo i Kris Wyckhuys z australijskich uniwersytetów w Sydney i Queensland. Badania te pozwoliły na zebranie dowodów masowego wymierania owadów, największego od czasu wyginięcia dinozaurów. Skutki tego mogą okazać się katastrofalne dla ekosystemów i ludzkości.

Populacja owadów na planecie wydaje się nieskończona. Dość powiedzieć, że na każdego człowieka przypada około 250 milionów owadów. Jednak i w tym obszarze działalność człowieka może okazać się zgubna.

Otóż od 1994 roku, czyli początku obserwacji w Krenfeld, ogólna biomasa owadów zmniejszyła się o 76 proc. Badacze wskazują, że zmniejszająca bioróżnorodność w Europie Zachodniej wywołana jest działalnością człowieka.

„Musimy zrozumieć, że przyroda Europy Zachodniej kurczy się , a pola uprawne szkodzą owadom – tam nie ma pokarmu, a jedynie trucizny. Z kolei rezerwaty przyrody staja się coraz bardziej izolowane, a owady nie są w stanie migrować tam, ze względu na zbyt wielkie odległości. Najbardziej boimy się przekroczyć punkt, za którym nie będziemy mogli powrócić do stanu poprzedniego” – powiedział holenderski uczony Hans de Kroon, który omawiał wyniki prac niemieckich kolegów dla wyjaśnienia nagłego spadku populacji ptaków w tym regionie.

Proces wymierania owadów potwierdzony jest od Kostaryki po południową Francję.

„Wniosek jest jasny – jeśli nie zmienimy sposobów produkcji żywności, owady jako całość pójdą ścieżką wyginięcia w ciągu kilku dziesięcioleci” – napisali przywołani na początku australijscy uczeni.

 

Źródło: Strajk.eu


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)alexjones.pl Ekologia i środowisko Kolejne ostrzeżenie uczonych: owady znikają jak dinozuary