Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Same tylko USA w ciągu 1 roku emitują do atmosfery tyle CO2, co Polska w 16 lat
Kategoria: Ekologia i środowisko   Wtorek, 02 lipiec 2019 18:09 Napisał

Same tylko USA w ciągu 1 roku emitują do atmosfery tyle CO2, co Polska w 16 lat

Same tylko USA w ciągu 1 roku emitują do atmosfery tyle CO2, co Polska w 16 lat penjelly/Flickr/CC BY-ND 2.0

Obserwując działalność zachodnich organizacji ekologicznych (np. przykrycie wielką płachtą siedziby PiS i PO) można odnieść wrażenie, że od tego czy w Polsce uda się ograniczyć emisję CO2 zależą klimatyczne losy świata. Prawda jest taka, że nasz kraj odpowiada za zaledwie 0,86 proc. globalnej emisji CO2. Jak bardzo to niewiele widać dopiero w zestawieniu z światowymi liderami tej klasyfikacji. Polska potrzebowałaby 16 lat nieprzerwanych emisji na poziomie z roku 2017 (319 mln ton), aby osiągnąć zaledwie 1-roczne emisje przypadające na USA (5 mld 107 mln ton).

Przypomnijmy - 14 maja br. organizacja Greenpeace zaatakowała budynki, w których mieszczą się siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Aktywiści tej organizacji wywiesili na ich fasadach wielkie banery z hasłem: "Polska bez węgla 2030".

Dlaczego Polska miałaby zrezygnować z węgla do 2030 roku? Zdaniem ekologów jest to konieczne, aby zapobiec wielkiej katastrofie klimatycznej. Polskie elektrownie węglowe emitują bowiem spore ilości CO2, którego nadprodukcja jest niekorzystna z punktu widzenia stabilności klimatycznej. Powstaje pytanie - czy w skali globalnej nasz wkład w produkcję CO2 jest rzeczywiście aż tak bardzo istotny, by twierdzić, że rezygnacja z węgla do 2030 roku pozwoliłaby uciec przed klimatyczną katastrofą?

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w 2017 roku Polska wyemitowała do atmosfery 319 mln ton CO2, co stanowiło zaledwie 0,86 proc. globalnej produkcji dwutlenku węgla. Dla porównania - w tym samym 2017 roku Stany Zjednoczone Ameryki (USA) wyemitowały do atmosfery aż 5 mld 107 mln ton CO2, co stanowiło 13,77 proc. globalnej produkcji tego związku chemicznego. Nie powinno to nas jednak dziwić - w USA w 2017 roku działało aż 359 bloków elektrowni opalanych węglem, które odpowiadały za produkcję 256 GW mocy.

Mimo, iż USA odpowiadają za wielokrotnie większe emisje CO2 niż Polska (nasz kraj potrzebowałby 16 lat nieprzerwanych emisji na poziomie z roku 2017, aby osiągnąć zaledwie 1-roczne emisje przypadające na USA), to nie słyszałem, aby ekologiczni aktywiści zajmowali fasady amerykańskiej Partii Republikańskiej czy Demokratycznej żądając całkowitego zaprzestania wykorzystywania węgla do produkcji energii elektrycznej czy ogrzewania. Pomijając jednak dalsze rozważania o adekwatności i proporcjonalności działań ekologów, należy jednoznacznie podkreślić, że walkę o ograniczenie globalnych emisji CO2 uda się wygrać tylko wtedy, gdy ich najwięksi bezwzględni emitenci podejmą w tym zakresie zdecydowane decyzje. Konflikt organizacji ekologicznych z Polską, która odpowiada za mniej niż 1 proc. światowych emisji, przypomina poszukiwanie wygodnego "kozła ofiarnego", na którego będzie można zwalić ewentualną odpowiedzialność za zmiany klimatyczne.

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)alexjones.pl Ekologia i środowisko Same tylko USA w ciągu 1 roku emitują do atmosfery tyle CO2, co Polska w 16 lat