Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Straż Graniczna obezwładniła Tęczowego Wojownika
Kategoria: Ekologia i środowisko   Wtorek, 10 wrzesień 2019 13:05 Autor: Andreas

Straż Graniczna obezwładniła Tęczowego Wojownika

Straż Graniczna obezwładniła Tęczowego Wojownika Cyr0z/Flickr/CC BY 2.0

Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej przeprowadzili wczoraj akcję, która jako żywo przypomina piracki rajd. Obiektem ataku był statek należący do ekologicznej organizacji Greenpeace.

Było jak na filmach, więc i przeprowadzających ten zbrojny rajd uwieczniono właśnie w formie nagrania wideo. Zapis przedstawienia, które urządziła Straż Graniczna został umieszczony w internecie i szybko zyskał popularność w sieciach społecznościowych.

Z medialnych relacji wynika, że mundurowi, którzy wtargnęli na statek rozpoczęli bezmyślną dewastację sprzętu i brutalnie terroryzowali załogę oraz personel. Tymczasem ludzie ci nie stawiali żadnego oporu. A wszystko z powodu happeningu polityczno-ekologicznego.

Historia przedstawia się następująco. Statek organizacji Greenpeace, który nazywa się Rainbow Warrior (ang. tęczowy wojownik) w poniedziałek wieczorem wpłynął do portu w Gdańsku. Wpłynąwszy do punktu rozładunku węgla wrzucił kotwice. W ten sposób uniemożliwił chwilowo rozładunek transportu węgla ze statku, który przypłynął do Polski z Mozambiku. Odpowiedzią była akcja Straży Granicznej, której funkcjonariusze powybijali szyby i zmusili załogę do położenia się na podłodze, ciągle przy tym wrzeszcząc.

Tymczasem aktywiści informują, że był to „pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku”.

– Dzisiaj wieczorem aktywistki i aktywiści z Greenpeace zatrzymali transport importowanego węgla z Mozambiku, który zmierzał do portu w Gdańsku. Tą akcją aktywiści chcą pokazać absurdalną sytuację, w jakiej jesteśmy, do czego doprowadza obecna polityka energetyczna Polski. Nie tylko nasz rząd nie chroni klimatu, ale też uzależnia nas od importu węgla. Już co czwarta tona węgla spalana w Polsce, pochodzi z importu – powiedział w rozmowie z dziennikarzami telewizjiM TVN24 koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska Marek Józefiak.

Jego zdaniem „służby państwowe podjęły radykalne, nieadekwatne do sytuacji działania”.

– Na przesłuchanie do placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzonych zostało 18 aktywistów Greenpeace – poinformował tuż po północy p.o. rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, Tadeusz Gruchalla. Cytuje go portal TVN24.

Statek Rainbow Warrior został odholowany dziś we wczesnych godzinach porannych. Wielkie zwycięstwo mozambickiego węgla i Straży Granicznej nad tęczową zarazą oceniłby zapewne abp Jędraszewski.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 10 wrzesień 2019 11:42
alexjones.pl Ekologia i środowisko Straż Graniczna obezwładniła Tęczowego Wojownika