Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Tylko ta jedna maszyna z Niemiec może wydobyć dziennie więcej węgla niż wszystkie kopalnie z Polski razem wzięte (!)
Kategoria: Ekologia i środowisko   Środa, 25 wrzesień 2019 15:07 Napisał

Tylko ta jedna maszyna z Niemiec może wydobyć dziennie więcej węgla niż wszystkie kopalnie z Polski razem wzięte (!)

Tylko ta jedna maszyna z Niemiec może wydobyć dziennie więcej węgla niż wszystkie kopalnie z Polski razem wzięte (!) Clemens Vasters/ Flickr /CC by 2.0

W Polsce działa obecnie 5 kopalni węgla brunatnego. W 2017 r. zdołały one wydobyć 61,1 mln ton tego surowca. Daleko nam jednak do wolumenów wydobycia, jakie osiągają np. Niemcy. W 2017 r. na potrzeby niemieckich elektrowni węglowych tamtejsze kopalnie wydobyły aż 171,2 mln ton węgla brunatnego. Ich "ofiarą" padają prastare lasy czy zabytkowe miejscowości. A wszystko dzięki niemieckiej technice. Sam jeden "Bagger 288" potrafi dziennie wydobyć nawet do 240 tys. ton węgla. To więcej niż średnie wydobycie wszystkich polskich kopalni odkrywkowych razem wziętych!

Na arenie międzynarodowej Niemcy promują się jako kraj czystej energii. W rzeczywistości są światowym liderem w wydobyciu węgla brunatnego, który spalają w celu uzyskania energii elektrycznej.

Zgodnie z oficjalnymi statystykami w 2017 roku na terytorium Niemiec wydobyto aż 171,2 mln ton węgla brunatnego. Zdecydowaną większość przewieziono następnie do niemieckich elektrowni węglowych, z których aż 7 jest na liście TOP-10 najbardziej emisyjnych elektrowni w Unii Europejskiej. Dla porównania - polskie kopalnie odkrywkowe (działa ich łącznie 5) w 2017 roku wydobyła tylko 61,1 mln ton tego surowca.

Tak duże wydobycie węgla brunatnego u naszych sąsiadów nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiednia technika. Niemiecka firma metalurgiczna Friedrich Krupp AG specjalnie na potrzeby niemieckich kopalni odkrywkowych zbudowała największy pojazd gąsienicowy na świecie. To "Bagger 288" - gigantyczna koparka wielonaczyniowa. Mająca 240 metrów długości i 96 metrów wysokości maszyna w ciągu jednej tylko doby, gdy dostanie się do odpowiednio dobrego złoża, jest w stanie wydobyć do 240 tys. ton węgla. To niż wynosi średnie dzienne wydobycie wszystkich polskich kopalni odkrywkowych razem wziętych.

Pod koniec 2018 roku niemal wszystkie światowe agencje informowały, iż Niemcy - w ramach polityki walki z węglem i emisjami - zamknęli ostatnią działającą w tym kraju kopalnie węgla w miejscowości Bottrop w regionie Zagłębia Ruhry. Rzeczywiście - była to ostatnia działająca w Niemczech kopalnia węgla, ale kamiennego. Kopalnie węgla brunatnego ulokowane na terytorium naszego zachodniego sąsiada nadal mają się świetnie, wydobywają rekordowe ilości tego surowca i zatrudniają ponad 20 tys. osób. I co najważniejsze - nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miały zakończyć swoją działalność.

 

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)alexjones.pl Ekologia i środowisko Tylko ta jedna maszyna z Niemiec może wydobyć dziennie więcej węgla niż wszystkie kopalnie z Polski razem wzięte (!)