Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Polska wolna od odpadów nuklearnych
Kategoria: Ekologia i środowisko   Wtorek, 27 wrzesień 2016 07:47 Napisał

Polska wolna od odpadów nuklearnych

Na 60 Generalnej Konferencji MAEA Sekretarz Energii Ernest Moniz poinformował, że amerykański Department of Energy’s National Nuclear Security Administration  (NNSA), we współpracy z Polską, Federacją Rosyjską i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), z powodzeniem dokonał repatriacji 61 kg wysoko wzbogaconego uranu (HEU) pochodzenia rosyjskiego, z reaktora Maria, znajdującego się w Otwocku-Świerku.

Przesyłka usuwa ostatnią partię wzbogaconego uranu z Polski, dzięki czemu Polska jest 31 krajem, który stał się wolnym od HEU (Highly Enriched Uranium), co oznacza zakończenie operacji trwającej dziesięć lat, mającej na celu usuniecie ponad 700 kilogramów wzbogaconego uranu z Polski. To skutecznie zmniejsza zagrożenie rozprzestrzeniania broni jądrowej.

Wraz z zakończeniem tej operacji, czyni szerokie połacie Europy Środkowej i Wschodniej stały się całkowicie wolnymi od wzbogaconego uranu.

Paliwo zużyte w reaktorze Maria podczas badań, zostało załadowane do siedemnastu rosyjskich Tuk-19 - pojazdów wyspecjalizowanych do transport wypalonego paliwa jądrowego. Eksperci techniczni NNSA i inspektorzy MAEA monitorowali proces ładowania paliwa do beczek. Beczki zostały następnie umieszczone w sześciu pojemnikach przygotowanych przez International Standards Organization i następnie dostarczane do międzynarodowego lotniska w Gdańsku.

Z Gdańska samolotem cargo AN-124 zostały przetransportowane pod strażą do bezpiecznej placówki w Rosji. Operację w pełni finansowały i wsparcia technicznego udzieliły Stany Zjednoczone.

Odnotowujemy pomyślne zakończenie procesu przechodzenia reaktora badawczego Maria ze wzbogaconego uranu do nisko wzbogaconego uranu (LEU- Low Enriched Uranium) wykonanego przy zastosowaniu francuskiej technologii.

Dodatkowe działania NNSA prowadzone w Polsce, obejmują zapewnienie pomocy technicznej i finansowej, w celu uaktualnienia systemu reaktora badawczego Maria i zapewnienia materiału radiologicznego wysokiej aktywności w 47 lokalizacjach.

Przy okazji należy zapytać na ile tak naprawdę jest bezpieczne składowisko w Różanie.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych – jedyne w Polsce składowisko odpadów radioaktywnych. Znajduje się w miejscowości Różan nad Narwią, w województwie mazowieckim.

Jest to składowisko powierzchniowe przeznaczone do ostatecznego składowania krótkożyciowych i średnio aktywnych odpadów (o okresie połowicznego rozpadu zawartych w nich radioizotopów poniżej 30 lat). Składowisko zajmuje obszar 3,045 ha i jest korzystnie usytuowane w miejscu tzw. wyniosłości topograficznej

Promieniowanie odpadów radioaktywnych ma małą energię i wystarcza niewielka grubość materiału osłonowego by je zatrzymać. Dodatkowo ich objętość jest niewielka. Po blisko pół wieku doświadczenia z odpadami o niskiej i średniej aktywności, wiadomo było, że Centralne Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (CSOP) w Różanie pracujące od 1960 roku nie spowodowało żadnego zagrożenia dla zdrowia okolicznej ludności i pracowników.

To Wikipedia. Mieszkańcy Różana i okolic maja w tej sprawie różne opinie.

Więcej o tym co się dzieje z odpadami radioaktywnymi w Polsce tu:

http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1393&Itemid=1


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 27 wrzesień 2016 11:49
alexjones.pl Ekologia i środowisko Polska wolna od odpadów nuklearnych