Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Wydarzenia, akcje i inicjatywy „Polska społeczność nigdy nie zapomni swoich rodaków” uroczystości na Litwie
Kategoria: Akcje i inicjatywy   Sobota, 03 grudzień 2016 15:15 Napisał

„Polska społeczność nigdy nie zapomni swoich rodaków” uroczystości na Litwie

Polacy w Wilnie Polacy w Wilnie foto: Wikimedia Commons/CC

3 grudnia 2016 roku w Podbrodziu (lit. Pabrade), od wieków polskiej miejscowości, położonej niedaleko Wilna, spotkają się Polacy, by pokłonić głowy nad prochami naszych rodaków, nieludzko zamęczonych w litewskich obozach koncentracyjnych, działających właśnie w Podbrodziu, w okresie listopad 1939 – czerwiec 1940.

Celem uroczystości, w której wezmą udział liczni goście z Litwy i z Polski, jest oddanie czci niewinnym ofiarom litewskiego nacjonalizmu, poległym obywatelom II RP, którzy swą krwią płacili za marzenia o wolnej Polsce w walce z litewskim okupantem.

Organizatorem wydarzenia są polskie organizacje patriotyczne. Przewidziano udział około 100 osób, w tym przedstawicieli duchowieństwa, aktywistów organizacji patriotycznych i narodowych, środowisk kombatanckich, przedstawicieli mediów. W miejscu, gdzie Polacy oddali swe życie za polskość tych ziem, zostaną ustawione dwa krzyże: katolicki i prawosławny, na wieczną pamięć o ludziach zamęczonych tu przez przez litewskich katów, zanim jeszcze nad Europą zapadła noc niemieckiego nazizmu. Napisy na krzyżu głosić będą: «Pamięci wszystkich obywateli Polski poległych w litewskim obozie pracy w Podbrodziu w okresie listopad 1939 – czerwiec 1940».

Polska społeczność nigdy nie zapomni swoich rodaków, którzy zostali zamordowani przez litewskich okupantów tylko dlatego, że w swoich sercach pielęgnowali miłość do Ojczyzny.

Zostaną odmówione modlitwy i złożone wieńce.

Rozpoczęcie uroczystości

3 grudnia 2016 r. o godzinie 15.00, przewidywane zakończenie godz. 16.45


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Wydarzenia, akcje i inicjatywy „Polska społeczność nigdy nie zapomni swoich rodaków” uroczystości na Litwie