Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Wydarzenia, akcje i inicjatywy Chelsea Manning: ograniczyć inwigilację, jeśli demokracja ma przetrwać
Kategoria: Akcje i inicjatywy   Sobota, 26 maj 2018 08:25 Autor: Andreas

Chelsea Manning: ograniczyć inwigilację, jeśli demokracja ma przetrwać

Chelsea Manning (po prawej) Chelsea Manning (po prawej) Mitch Altman/Flickr/CC BY-SA 2.0

Chelsea Manning, była analityk wywiadu wojskowego Stanów Zjednoczonych i informatorka WikiLeaks, w wystąpieniu na konferencji w Montrealu powiedziała, że nadzór elektroniczny obywateli – z użyciem sztucznej inteligencji – w ciągu dziesięciu ostatnich lat znacznie zwiększył intensywność i zasięg. Według niej, bez uwzględnienia kwestii etycznych tego procederu, jak i bez przeciwdziałania, „demokracja stanie się niemożliwa”.

 „Dziesięć lat temu , kiedy pracowałam w wywiadzie wojskowym, mogłam widzieć jak ta technologia jest rozwijana i mogłam poczuć jej władzę” – Manning mówiła o technikach śledzenia ludzi, szczególnie za pomocą „machine learning”, tj. o wykorzystaniu danych w algorytmach sztucznej inteligencji. „Teraz widzę jak ta technologia funkcjonuje: jest coraz gorzej, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych” – ostrzegła.

Pięć lat temu sąd wojskowy skazał ją na 35 lat więzienia za przekazanie WikiLeaks ponad 700 tys. tajnych dokumentów odnoszących się głównie do wojen w Afganistanie i Iraku. Siedziała siedem lat, zanim jej karę zmniejszył prezydent Barack Obama. Należy do grona najbardziej znanych sygnalistów na świecie.

„Kiedy wyszłam z więzieni a, myślałam, że wycofam się, trochę się schowam, skorzystam z życia. Ale zauważyłam drastyczne zmiany w metodach sił porządkowych i technikach agresywnego nadzoru” – mówiła na międzynarodowej, montrealskiej konferencji innowacyjnej „C2”, poświęconej w tym roku sztucznej inteligencji. Jej zdaniem, naukowcy i informatycy zajmujący się jej rozwijaniem odegrają kluczową rolę, jeśli chodzi o wykorzystanie ich wynalazków do celów masowego nadzoru.

„Rozumiem ludzi, którzy pracują teraz nad „machine learning” i wszystkimi tymi algorytmami. Są skoncentrowani na celu wykonania swoich produktów na czas. Ale muszą myśleć o etycznych implikacjach technologii, którą budują” – podkreślała.

Chelsea Manning ubiega się o nominację demokratów w wyborach do Senatu. Pytana, dlaczego przechodzi do polityki, odpowiedziała: „Wszystko, co każdego dnia robimy, ma wpływ na politykę, nawet nic nie robienie ma na nią wpływ”.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 26 maj 2018 12:30
alexjones.pl Inne Wydarzenia, akcje i inicjatywy Chelsea Manning: ograniczyć inwigilację, jeśli demokracja ma przetrwać