Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Akcje i inicjatywy   Piątek, 28 wrzesień 2018 09:03 Autor: Andreas

Powstała globalna spożywcza koalicja na rzecz zwierząt

Powstała globalna spożywcza koalicja na rzecz zwierząt Krystian Olszanski/Flickr/CC BY 2.0

Spożywczy giganci, między innymi Nestle, Sodexo oraz Ikea Food Services, zawiązali Globalną Koalicję na Rzecz Dobrostanu Zwierząt (Global Coalition for Animal Welfare – GCAW), w ramach której mają dążyć do „poprawy warunków życia zwierząt hodowlanych”.

Brzmi jak slogan, ale kryje się za nim realny plan poprawy jakości życia kurczaków-brojlerów, hodowanych na mięso oraz kur niosek. Nie należy oczywiście wierzyć, że wielkie koncerny spożywcze nagle zaczęły mieć wyrzuty sumienia: to odpowiedź na postulaty kupujących, do czego sami współzałożyciele koalicji się przyznają.

Słychać to np. w oświadczeniu Nestle: „Decyzja o powołaniu do życia koalicji jest odpowiedzią na potrzeby rosnącej grupy konsumentów, którzy oczekują wprowadzenia i przestrzegania wyższych standardów hodowli zwierząt, uwzględniających ich naturalne potrzeby”.

Na liście firm zrzeszonych w inicjatywie znajdziemy: Nestlé, Sodexo, Unilever, Ikea Food Services, Aramark, Compass Group oraz Elior Group.

Szczegółowy program ma zostać przedstawiony w przyszłym roku, ale już teraz firmy zrzeszone w koalicji ogłosiły pięć priorytetów na najbliższe lata. Są to:

– wycofanie jaj z chowu klatkowego
– wprowadzenie wyższych norm dobrostanowych dla hodowli kurczaków,
– troska dobrostan ryb hodowlanych,
– zagadnienie oporności na antybiotyki,
– wprowadzenie i przestrzeganie globalnych standardów dotyczących transportu i uboju zwierząt.

Obrońcy praw zwierząt na razie pozostają sceptyczni, choć życzliwi:

– Trudno jest powiedzieć coś więcej bez zapoznania się ze szczegółowym planem działania GCAW, który ma ujrzeć światło dzienne dopiero w 2019, ale jesteśmy dobrej myśli. Podjęcie problemu dobrostanu zwierząt hodowlanych przez globalnych graczy branży spożywczej to bez wątpienia dobry znak – mówi mediom Marta Cendrowicz, dyrektorka kampanii korporacyjnych Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Warunki życia zwierząt nie są już sprawą wyłącznie aktywistów. Działania na rzecz poprawy dobrostanu to kwestia odpowiedzialności społecznej firm, której konsumenci coraz głośniej się domagają.

Otwarte Klatki w przesłanej do naszej redakcji informacji prasowej przywołują ostatnie badania CBOS, wskazujące na to, że również polscy konsumenci zaczynają bardziej troszczyć się o pochodzenie produktów spożywczych, które kupują. Okazuje się, że najważniejszy przy zakupie jajek jest dla Polaków sposób chowu kur – 35 proc. przyznaje, że zwraca na to największą uwagę. Najmniej istotna jest cena jaj – jedynie 11 proc. badanych określiło ją za kluczową przy dokonywaniu codziennych wyborów konsumenckich.

 


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 28 wrzesień 2018 09:56