Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Wydarzenia, akcje i inicjatywy Znów ten Banksy - nie oddawaj czci mamonie...
Kategoria: Akcje i inicjatywy   Wtorek, 16 październik 2018 11:26 Napisał

Znów ten Banksy - nie oddawaj czci mamonie...

BANKSY/Palestyna BANKSY/Palestyna Kyoung-jin Yoon/Flickr/CC-BY 2.0

Banksy - znany graficiarz, aktywista, artysta i performer wykonał jedną z bardziej przewrotnych "sztuk", z jaką dane nam się zetknąć. Wyegzekwował swoją wolę, by jego dzieła nie trafiły do komercyjnego obiegu tak, by ktoś się mógł na nich bogacić. Albowiem... nie temu dzieła Banksy'ego służą.

Część dzieł Banksy'ego krąży w postaci papierowych wydruków. Pojawiają się w prywatnych kolekcjach, albo na wystawach dzieł Banksy'ego, które - jak się okazuje - są niejako "nielegalne". Żadna z głośnych w ostatnich latach wystaw dzieł artysty nie odbyła się za jego zgodą i były to prywatne inicjatywy fanów Banksy'ego - ewentualnie inicjatywy tych, którzy chcieli coś zarobić np. na biletach. Banksy nie autoryzował tych wydarzeń i nie otrzymał też żadnego wynagrodzenia z tytułu ich zaistnienia w przestrzeni publicznej.

W londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's 5 października doszło do licytacji dzieła Banksy'ego pt: "Dziewczynka z balonikiem". Grafika zamknięta w solidnym drewnianym kasetonie została sprzedana za ponad milion USD. I gdy już młotek aukcyjny zamknął licytację, grafika... uległa częściowej samodestrukcji. Nie znane są techniczne szczegóły performance - być może sam Banksy anonimowo pojawił się na aukcji z pilotem uruchamiającym moduł niszczarki papieru ukryty w kasetonie.

Sam Banksy opublikował w sieci klip ukazujący fragmenty montażu owej "niszczarki" w kasetonie. Napis na początku klipu głosi, że "przed laty zainstalowałem tę niszczarkę na wypadek, gdyby ktoś kiedyś wystawił ten obraz na aukcji".Banksy wciąż uchował swoją tożsamość w tajemnicy. Od czasu do czasu jakieś media szukając sensacji publikują informacje, że ten i ten to właśnie Banksy. Żadne z tych doniesień się nie potwierdziło. To pierwszy fenomen dzisiejszych hiperkomercyjnych czasów. A drugi - to właśnie to, co się stało w Londynie. To jeden z pełniejszych gestów sprzeciwu wobec kultu pieniądza, na jaki sztuka współczesna się zdobyła. I nie ma znaczenia, że ten "pocięty" obraz pewnie będzie żył dalej swoim życiem - anonimowa Pani, która go wylicytowała potwierdziła jego zakup pomimo zniszczenia. Ale wrażenie, że nie wszystko jest na sprzedaż - pozostanie.

Andreas

Za: RT i inne źródła w sieci
Więcej szczegółów poznasz też zaglądając do Horyzontu Zdarzeń #154Źródło: AlexJones.plPolub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 16 październik 2018 11:50
alexjones.pl Inne Wydarzenia, akcje i inicjatywy Znów ten Banksy - nie oddawaj czci mamonie...