Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Czym są soczewki oddychające
Kategoria: Ciekawostki   Piątek, 02 grudzień 2016 19:34 Napisał

Czym są soczewki oddychające

Soczewki silikonowo-hydrożelowe to rodzaj soczewek miękkich, pozwalających oczom swobodnie oddychać. Przepuszczają średnio 5 razy więcej tlenu do oka niż soczewki twarde.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe

Soczewki oddychające zrobione są z materiału silikonowo-hydrożelowego, który charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu. Umożliwia to noszenie szkieł kontaktowych przez dłuższy czas. Jeśli w oku znajdzie się np. soczewka toryczna, tlen, aby dostać się do rogówki, musi przez nią przeniknąć. Im więcej tlenu dostanie się do środka tym lepiej. Soczewki oddychające silikonowo-hydrożelowe przepuszczają mniej więcej 5 razy więcej tlenu niż soczewki twarde.

Rodzaje soczewek oddychających

Soczewki oddychające, sylikonowo-hydrożelowe, zrobione są z takich materiałów, jak: senofilcon, enfilcon, galyfilcon, comfilcon. Niezależnie od rodzaju tworzywa, z jakiego zostały wykonane, soczewki powinny być zatwierdzone przez FDA, czyli amerykańską Agencję Żywności i Leków. Warto zwrócić na to uwagę, kupując szkła kontaktowe, np. przez internet. Aby mieć pewność co do jakości danego produktu, najlepiej zasięgnąć porady okulisty.

Soczewki kontaktowe roczne i miesięczne

Soczewki kontaktowe roczne to wygoda, ponieważ raz na rok dokonuje się zakupu i nosi „szkła” codziennie przez 12 miesięcy. Nazywane są też „konwencjonalnymi”, bo przeznaczone są do noszenia w ciągu dnia. Trzeba tylko pamiętać, aby codziennie moczyć je w specjalnym płynie. Soczewki oddychające można nosić przez 30 dni, tak jak w przypadku soczewek miesięcznych. Każdego dnia przed spaniem zdejmuje się je, czyści i wkłada do specjalnego opakowania z płynem, a rano zakłada z powrotem. Niektóre rodzaje soczewek silikonowo-oddychających można nosić przez około 6 dni i 6 nocy bez zdejmowania.

Soczewki jednodniowe

Jednodniowe szkła kontaktowe zmienia się codziennie i nie wymagają czyszczenia płynem do soczewek. Są szczególnie wygodne dla osób uprawiających sport, bo nie parują ani nie spadają. Soczewki jednodniowe mogą być w oku przez kilkanaście godzin. Trzeba tylko pamiętać, by następnego dnia zmienić je na nowe, a stare od razu wyrzucić.

Soczewki oddychające czy okulary

To, czy wybierze się soczewki kontaktowe czy okulary, to już kwestia indywidualna. Warto tylko pamiętać, że szkła powinien zawsze dobierać okulista do konkretnej wady wzroku.

Soczewki kontaktowe kolorowe

Soczewki kontaktowe kolorowe można nosić, nie mając żadnej wady wzroku. Mogą podkreślić naturalny kolor oczu lub zmienić go na całkowicie inny.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)alexjones.pl Inne Ciekawostki Czym są soczewki oddychające