Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki W oparach absurdu - rosyjski OS został bez czcionki Times New Roman z powodu sankcji
Kategoria: Ciekawostki   Wtorek, 13 grudzień 2016 02:50 Autor: admin

W oparach absurdu - rosyjski OS został bez czcionki Times New Roman z powodu sankcji

Amerykańska firma Monotype Imaging, która jest właścicielem praw do takich czcionek, jak Arial, Verdana, Tahoma, Times New Roman i inne, odmówiła podpisania umowy ze względu na fakt, że spółka „NGO RusBITech” współpracuje z Ministerstwem Obrony, pisze gazeta.

Rosyjska i amerykańska firma prowadziły pomyślne negocjacje na temat włączenia czcionek do krajowego Astra Linux, jednak transakcja nie doszła do skutku w ostatniej chwili. Monotype Imaging powołała się na sankcje wobec firm, które działają „w interesie Ministerstwa Obrony”. Powodem do tego stała się wzmianka o udziale „NGO RusBITech” w pracach międzynarodowego pokazu lotniczego MAKS, czytamy w artykule.

Według źródeł publikacji Monotype Imaging początkowo nie była zbytnio zainteresowana transakcją, podając „dość wysoką cenę”. Według jednego z rozmówców „Kommiersanta” firma nie chciała bezpośrednio odmówić i miała nadzieję, że wysoki koszt „odstraszy” rosyjskich partnerów.

Ostatecznie „NGO RusBITech” wraz z firmą „ParaType” opracowały odpowiedniki Times New Roman — ogólnodostępne czcionki PT Astra Sans i PT Astra Serif, uściśla „Kommiersant”. Monotype Imaging nie odpowiedziała na zapytanie gazety o powód zerwania transakcji.

„NGO RusBITech” pracuje nad Astra Linuxem od 2010 roku. System operacyjny został wpisany do rejestru krajowego oprogramowania. Głównymi klientami spółki są Ministerstwo Obrony, Federalna Służba Obrony, Federalna Służba Bezpieczeństwa, Służba Wywiadu Zagranicznego, Federalna Służba Celna i Ministerstwo Zdrowia.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 13 grudzień 2016 05:15
alexjones.pl Inne Ciekawostki W oparach absurdu - rosyjski OS został bez czcionki Times New Roman z powodu sankcji