Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Rekordowa suma przelewów pieniężnych do Polski w Black Friday
Kategoria: Ciekawostki   Poniedziałek, 19 grudzień 2016 18:17 Napisał

Rekordowa suma przelewów pieniężnych do Polski w Black Friday

Black Friday, czyli po naszemu Czarny Piątek to kolejna z wielu tradycji, które zostały zapożyczone u nas z krajów zachodnich, a konkretniej ze Stanów Zjednoczonych. W USA Black Friday przypada na dzień zaraz po Dniu Dziękczynienia, który z kolei przypada zawsze na czwarty czwartek listopada. Tradycją stało się już organizowanie licznych promocji i wyprzedaży w ten jeden konkretny dzień w roku (niezależnie od innych tego typu akcji) przez przeważającą większość amerykańskich firm.

A skąd w ogóle wzięła się nazwa? Jak głosi fama, wiąże się ona z tak pozornie nieistotnym detalem, jak kolor tuszu. Zwyczajowo w dawniejszych latach sprzedawcy w USA wpisywali do ksiąg rachunkowych zyski kolorem czarnym, natomiast do pozycji związanych ze stratami używali wyróżniającego, czerwonego tuszu. A z uwagi na bliskość Bożego Narodzenia, począwszy od wielkich wyprzedaży w piątek po Dniu Dziękczynienia obroty znacząco rosły, przez co kolor czerwony przez kolejny miesiąc był odstawiany na półkę, jako niepotrzebny, a w użyciu był wyłącznie tusz barwy czarnej. Stąd też i Czarny Piątek.

I właśnie ta tradycja, po Halloween oraz Walentynkach powoli zyskuje sobie popularność także i w naszym kraju. W tym roku Czarny Piątek przypadał na 25 listopada. Do tego w Polsce przyjął się także inny zwyczaj, tym razem pochodzący z Europy, o nazwie CyberMonday – jak łatwo się domyśleć dotyczy on kolejnej wyprzedaży, tym razem poniedziałkowej (w pierwszy poniedziałek po Czarnym Piątku), ale organizowanej tym razem wyłącznie przez sklepy internetowe. Oznacza to, że miłośnicy zakupów po obniżonych cenach tak naprawdę mieli do dyspozycji cały rozszerzony weekend obejmujący łącznie 4 kolejne dni!

Jak podają statystycy tylko podczas tych kilku dni od Black Friday do CyberMonday Polacy wydali około 460 milionów złotych na same tylko zakupy przez Internet. Oczywiście najpopularniejszymi towarami były różnego rodzaju nowoczesne urządzenia elektroniczne, jak telewizory, komputery, czy też telefony. I trudno się dziwić, bo całkiem sensowną tradycją stały się obniżki w sklepach internetowych sięgające niekiedy nawet 90% - bo zwykłe 50% upustu już nikogo tak naprawdę nie zachwyca.

Ale to i tak niewielkie kwoty w porównaniu na przykład z Wielką Brytanią, gdzie w ciągu tych samych czterech dni wydano także na zakupy w sklepach internetowych około 3,3 miliarda euro. Nie bez powodu podaliśmy przykład Wielkiej Brytanii, gdyż w kraju tym znajduje się największa w Europie społeczność emigrantów z Polski, którzy żyją i pracują na Wyspach, a sporą część zarobionych przez siebie pieniędzy przesyłają rodzinie do Polski wspomagając ją finansowo w okresie wzmożonych wydatków związanych z Bożym Narodzeniem. A są to kwoty niebagatelne, bo jak można znaleźć w informacjach opublikowanych na przykład przez TransferGo, firmę oferującą tanie i szybkie przelewy pieniężne z Wielkiej Brytanii do wielu krajów europejskich, w ciągu kilku dni poprzedzających weekend z Black Friday i CyberMonday transakcje pieniężne z Wielkiej Brytanii do Polski przekroczyły zawrotną sumę 800 tysięcy funtów. Można ostrożnie przyjąć, że co najmniej połowa tej kwoty została wydana przez odbiorców przelewów w Polsce, co oznacza całkiem spory zastrzyk finansowy dla przedsiębiorców w naszym kraju.

A założenie połowy kwoty wydanej w trakcie długiego weekendu zakupowego jest bez wątpienia bardzo bezpiecznym założeniem, bo z pewnością przeznaczeniem wysyłanych w ten sposób pieniędzy jest zakup prezentów dla najbliższych oraz produktów do przygotowania tradycyjnej wieczerzy wigilijnej. Jak stwierdziła Paulina Kafara ze wspomnianej firmy TransferGo, dzięki której uzyskaliśmy dane statystyczne: “dla Polonii mieszkającej za granicą jest to szczególny czas w roku i każdy z nas chce obdarować swoich bliskich przynajmniej drobnym upominkiem. Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości spotkania się z rodziną, przelew środków na konto stanowi świetną alternatywę świątecznego prezentu. W takim przypadku odbiorca będzie na pewno zadowolony bo sam będzie mógł wybrać swój świąteczny prezent.” Oczywistym jest więc fakt, że trudno wybrać sobie lepszy moment na dokonanie zakupów, niż Black Friday, CyberMonday oraz dwa wekeendowe dni je rozdzielające.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 19 grudzień 2016 19:19
alexjones.pl Inne Ciekawostki Rekordowa suma przelewów pieniężnych do Polski w Black Friday