Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki Syryjski uchodźca pozywa Facebooka z powodu selfie z Merkel
Kategoria: Ciekawostki   Sobota, 21 styczeń 2017 12:28 Autor: admin

Syryjski uchodźca pozywa Facebooka z powodu selfie z Merkel

Uchodźca z Syrii tłumaczy, że zrobił zdjęcie, ponieważ „robienie zdjęć to jego hobby”. „Było dla mnie, a nie dla innych” – powiedział.

Moment robienia selfie został uchwycony przez jednego z fotoreporterów. W efekcie trafiło ono do internetu, a z czasem zaczęło być wykorzystywane do ilustrowania fałszywych informacji rozpowszechnianych na Facebooku.

Jedna z takich historii dotyczyła rzekomego zrobienia sobie przez Angelę Merkel zdjęcia z jednym z terrorystów odpowiedzialnych za zamach na lotnisko Zaventem i metro w Brukseli. Autor tej historii wykorzystał podobieństwo Modamaniego do Najima Laachraoui, terrorysty odpowiedzialnego za przygotowanie bomb, których użyto w czasie ataku w Brukseli - informuje ndie.pl.

Z kolei po zamachu w Berlinie zdjęciem Modamaniego z Merkel zilustrowano tekst zarzucający kanclerz, że ma ona na rękach krew ofiar zamachu. Na Facebooku pojawił się też artykuł fałszywie oskarżający Modamaniego o udział w ataku na bezdomnego w Berlinie, a także o udział w podpaleniu bezdomnego w berlińskim metrze. Za każdym razem artykuły ilustrowane były zdjęciem Syryjczyka robiącego sobie selfie z Merkel.

Modamani, który przybył do Niemiec, by „żyć w pokoju, z dala od zagrożeń”, skontaktował się już z prawnikiem za sprawą grupy aktywistów walczących z rozpowszechnianiem fałszywych informacji w sieci. Chan-jo Jun, prawnik, który podjął się tej sprawy, podkreśla, że Facebook jest „odpowiedzialny za usuwanie z serwisu treści naruszających niemieckie prawo”.

Rzecznik Facebooka podkreśla, że wszystkie treści naruszające prawa osobiste Modamaniego zostały już usunięte na wniosek jego prawnika. Jednak na portalu wciąż można znaleźć posty zawierające odesłanie do informacji wykorzystujących zdjęcie Syryjczyka z Merkel. Sprawą zajmie się sąd w Würzburgu. Pierwsza rozprawa odbędzie się 6 lutego.

 

Źródło: rp.pl/ the independent, NDIE.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 21 styczeń 2017 16:43
alexjones.pl Inne Ciekawostki Syryjski uchodźca pozywa Facebooka z powodu selfie z Merkel