Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciekawostki USA – Usłyszeli huk i krzyki, lej pochłonął mężczyznę z całą sypialnią
Kategoria: Ciekawostki   Niedziela, 03 marzec 2013 23:38 Napisał

USA – Usłyszeli huk i krzyki, lej pochłonął mężczyznę z całą sypialnią

Do dramatycznego wypadku doszło w jednym z domów na Florydzie. Do katastrofy doszło w nocy z czwartku na piątek na przedmieściach Tampy... Pod sypialnią 36-letniego Jeffa Busha powstał nagle lej krasowy, który pochłonął mężczyznę z całym pomieszczeniem. – Usłyszałem głośny huk, jakby w dom uderzył samochód. A później usłyszałem krzyki brata – mówił telewizji CNN Jeremy Bush, brat Jeffa.

 

Słyszeli odgłosy, chcieli ratować

W chwili wypadku w domu przebywało pięciu dorosłych i dwuletnie dziecko. Mieszakańcy ruszyli do pokoju Jeffa i zobaczyli, że podłoga w nim po prostu się otworzyła. Z jamy wystawał tylko fragment materaca. Nie mogli zobaczyć Jeffa, ale słyszeli odgłosy dobiegające z zapadliska. Jeremy Bush skoczył żeby spróbować wydobyć brata, ale też nie mógł go dostrzec. Pomocy udzielili mu wezwani policjanci.
Na miejsce przyjechali też strażacy, którzy z pomocą kamer i urządzeń nasłuchowych próbują zlokalizować zaginionego mężczyznę. Nie udało im się jednak odebrać żadnych sygnałów. – Nic nie wskazuje, że żyje – powiedziała rzeczniczka straży pożarnej Jessica Damico.

Ewakuowali sąsiadów

Dodała, że lej krasowy, który może mieć około 30 m średnicy i 15 m głębokości, jest w stanie pochłonąć cały dom. Tymczasem na powierzchni jest całkowicie niewidoczny.
Miejscowe władze podkreślają, że leje krasowe nie są niczym nadzwyczajnym w okolicach Tampy. – Floryda w zasadzie znajduje się na systemie jaskiń, które do pewnego stopni są wypełnione wodą, która je wypłukuje. Dlatego od czasu do czasu się zawalają – wyjaśniał Ron Rogers, dowódca straży pożarnej hrabstwa Hillsborough
W ramach środków ostrożności ewakuowały mieszkańców z sąsiedztwa domu Jeffa Busha. Wokół budynku wyznaczono 30-metrową strefę bezpieczeństwa.

Nawet kilkaset metrów średnicy

Lej krasowy, zwany też wertepem krasowym to okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, które zwykle jest naturalną formą ukształtowania powierzchni ziemi. Jego średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Czasem stanowi wejście do położonej głębiej jaskini.
Takie leje powstają w efekcie stopniowego wypłukiwania słabo związanego podłoża skalnego (np. wapienia) przez płynącą wodę, zapadnięcia się stropu jaskini albo obniżenie się lustra wody. Mogą się pojawiać stopniowo lub nagle. Występują na całym świecie, ale powszechne są na terenach, gdzie dominują wapień, halit albo inne skały łatwo ulegające rozpuszczeniu przez wodę.

 

Źródło: PAP,The Telegraph co.uk
Źródło artykułu: LosyZiemi.pl

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 03 marzec 2013 23:43
alexjones.pl Inne Ciekawostki USA – Usłyszeli huk i krzyki, lej pochłonął mężczyznę z całą sypialnią